Alexander Tolčinský: Epochální unie?

29.05.2014 18:58

Dnešním podpisem dokumentu mezi Ruskem, Běloruskem a Kazachstánem se nic podstatného nemění. Euroasijská hospodářská unie má začít fungovat od 1. ledna příštího roku. Má prohloubit provázanost ekonomik současné celní unie, která mezi zmíněnými zeměmi funguje už od roku 2010.

Alexander Tolčinský: Epochální unie?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Protest za Ukrajinu

Počítá se i s tím, že se ke sdružení připojí i Kyrgyzstán a Arménie, tedy další země bývalého Sovětského svazu. Vše má ale jednu vadu na kráse.   

Mezi účastnickými státy totiž chybí téměř padesátimilionová Ukrajina. Na sklonku své vlády se o integraci snažil její svržený prezident Viktor Janukovyč, který se tak rozhodl odstoupit po neúspěchu dlouholetých námluv s Evropskou unií.  

Jeho odmítnutí podpisu asociační dohody s osmadvacítkou vyvolalo krizi, s jejímiž následky-mimo jiné ozbrojeným konfliktem mezi jednotkami věrnými vládě v Kyjevě a proruskými separatisty na východě země se setkáváme dodnes.  

V neděli zvolený ukrajinský prezident Petro Porošenko byl sice označován za muže schopného dohodnout se s Kremlem, nicméně jeho postoj vůči separatistickým útvarům na východě Ukrajiny se zdá být nekompromisní.  

Žádá o vojenskou pomoc Spojené státy a jeho první zahraniční cesta má být do Varšavy, kde se má účastnit připomínky prvních částečně svobodných voleb po pádu komunismu v Polsku před 25 lety. Má se setkat i s americkým prezidentem Barackem Obamou.   

Dnešek tak vůbec nemusí být epochální, jak den podpisu Euroasijské hospodářské unie označil ruský prezident Putin. Zatím se neuvažuje o společné měně. Od roku 2025 může začít fungovat jednotný energetický trh, o který má zájem především Bělorusko. To je na rozdíl od Kazachstánu téměř zcela vázáno na dodávky plynu a energetických surovin z Ruska.   

Přestože měl běloruský prezident Lukašenko ke znění smlouvy během dohadování jejích podmínek výhrady, byl to právě on, kdo tvrdil, že Ukrajina v dohledné době pochopí, kde je její místo. Podle jeho slov byla dočasně ztracena, ale vláda v Kyjevě vbrzku pochopí, v čem spočívá její poslání.   

Zatím ale nic nenasvědčuje tomu, že se Petro Porošenko pokusí sbližovat se právě s euroasijskou unií. Spíše naopak. Otázkou zůstává jakou část Ukrajiny má skutečně pod kontrolou a jak úspěšný bude zásah ukrajinských jednotek v separatistických republikách. Jejich vedení se dostalo do úzkých, když v podvečer požádalo mezinárodní společenství, aby zastavilo šíření hnědého moru na jejich území.  

"Fašistická hydra živená a řízená Spojenými státy" se prý nezastaví před ničím. Dokument se obsáhle odvolává na vítězství Sovětského svazu ve druhé světové válce a zdůrazňuje, že východoukrajinští vzbouřenci jsou připraveni hájit svou vlast se zbraní v ruce i nyní. Vývoj na východě Ukrajiny je stále těžko odhadnutelný.

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: rozhlas.cz

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ladislav Jakl: Íránské střely a Praha

10:14 Ladislav Jakl: Íránské střely a Praha

Mudrlanti, kterým se dnes v médiích říká experti, vytrubovali do světa, jak prý Írán svůj víkendový …