Včela kraňská (Apis mellifera carnica) – svůj původ odvozuje z Gorenska, hornaté severozápadní části Slovinska (Kraňsko). Vyznačuje se rychlým jarním rozvojem, díky němuž je schopná využít jarní nárazové snůšky. Na území ČR byla introdukována a rychle se prokřížila s původními zemskými včelami.
Pokud tento pozměňovací návrh bude schválen a stane se součástí zákona, půjde o uzákonění útoku na diverzitu plemen včely medonosné v ČR. Stali bychom se paradoxně jediným státem ve včelařsky vyspělé Evropě, který zakazuje chov své původní včely ve prospěch podpory introdukovaného plemene.
Přitom všechny kraňské včely na území České republiky (včetně elitních chovů) se standardu definovanému Výzkumným ústavem včelařským, s. r. o., jen přibližují, mají v sobě v průměru čtvrtinu „krve“ jiných plemen (včely medonosné tmavé, vlašské, plemene Buckfast). Včely by byly posuzovány podle jejich exteriérových znaků a nikoli podle vlastností, které jsou pro včelaře skutečně důležité (medný výnos, bodavost, rojivost, odolnost proti nemocem).

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV