V Brně se téma osvětimského povstání propojí s povstáním převážně romských nájemnic z domu na adrese Markéty Kuncové 2 proti praktikám pronajímatele. “S Divadlem Feste jsme připravili scénické čtení, do kterého se zapojí významné brněnské osobnosti,” vysvětluje ředitel Divadla Feste Jiří Honzírek. Text postavený na událostech z roku 1944 a současném dění na “Kuncovce” budou číst osobnosti jako disident Petr Uhl, zastupitel a předseda Výboru pro národnostní menšiny města Brna Martin Freund, ředitelka Muzea romské kultury Jana Horváthová nebo ředitel organizace DROM Miroslav Zima.
Společně s Divadlem Feste se na přípravách podílí také iniciativa Chceme bydlet!, která už přes měsíc bojuje společně s lidmi z Kuncovky za dodržování jejich práv. Majitel domu nájemníkům vypínal elektřinu, za byty ve špatném technickém stavu si účtuje nepřiměřené nájemné a odmítá nájemníkům pouštět teplou vodu. “Chceme, aby se Den romského povstání slavil v České republice jako živé připomenutí bojů proti útlaku, který může mít různé podoby. Logicky se pro nás nabízela paralela se situací na Kuncovce, kde se chudí romští nájemníci postavili proti praktikám pronajímatele. Postavit se útlaku a vydírání vyžaduje odvahu bez ohledu na konkrétní situaci a každý takový čin je třeba si připomínat,” říká člen iniciativy Chceme bydlet! Jan Milota.
16. Května 1944 mělo být v takzvaném “cikánském rodinném táboře” v Osvětimi zlikvidováno více než šest tisíc romských vězňů. Ti se ale zabarikádovali v barácích a s kameny a nářadím v rukou byli připraveni se bránit. Členové SS s tímto jednáním nepočítali a likvidaci tábora odložili.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV