Dominik Rusinko: Trump kritizuje slabý juan a euro, nit nenechal suchou ani na Fedu

23.07.2018 11:01

Když už to v pátek vypadalo na poklidný konec týdne, přihlásil se o slovo nekorunovaný král twitteru Donald Trump.

Dominik Rusinko: Trump kritizuje slabý juan a euro, nit nenechal suchou ani na Fedu
Foto: White house
Popisek: Donald Trump

Tentokrát však jeho kritika nemířila pouze na neférové obchodní politiky, ale zejména na údajné uměle podhodnocování měn ze strany Číny a Evropské unie. Jedním šmahem pak americký prezident zkritizoval za přílišné utahování měnové politiky i Fed, díky čemuž nakonec dolar přišel o veškeré týdenní zisky.

Ve skutečnosti bylo pouze otázkou času, kdy se silný dolar opět dostane do zorného pole amerického prezidenta. Důvod je vcelku prozaický - silná americká měna komplikuje jeho úsilí o snížení schodku obchodní bilance se zbytkem světa. A “zbytkem světa” máme samozřejmě na mysli především Čínu a hned v závěsu Evropskou unii, vůči nimž již americká administrativa bojuje pomocí celních tarifů.

V případě Číny došlo k oslabení juanu vůči dolaru přibližně o 8 % od konce března, což už je solidní porce, která pomůže eliminovat dopad dosavadních amerických cel na zboží v hodnotě 34 mld. dolarů. Do jaké míry je oslabování čínské měny taženo negativním tržním sentimentem v důsledku obchodních půtek a do jaké přímými intervencemi čínské centrální banky není zcela zřejmé. Čínská centrální banka každopádně v posledních měsících měnové podmínky uvolňuje a oslabování vlastní měny rozhodně nebrání.

To v případě eura je vysvětlení jeho nevalné kondice nasnadě. ECB zůstává ve své rétorice výrazně holubičí a euro jen těžko hledá pevnou půdu pod nohama. Žádnou dramatickou změnu navíc nenabídne ani tento týden, kdy bude centrální banka zasedat. Nadále tak platí scénář postupného snižování nákupu aktiv (od října), ke zvyšování sazeb by nicméně nemělo dojít dříve než na podzim 2019.

To dolar naopak těží z celé palety příznivých faktorů. Americká ekonomika šlape na plný plyn, Fed úspěšně normalizuje měnovou politiku a konečně dolar plní roli bezpečného přístavu v důsledku rostoucí nejistoty na trzích. A o tu se stará hlavně Trump svou obchodní politikou, proto je jeho poslední kritika Fedu kvůli silnému dolaru diskutabilní. Navíc, těžko čekat, že by na základě této kritiky centrální banka měnila trajektorii měnové politiky, a tak se bude muset Trump poohlédnout po jiných nástrojích, jak zajistit „férový obchod“. Například dalším rozšíření obchodních cel...

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: I. čtvrtletí - růst čínské ekonomiky o 5,3 %

16:14 Jiří Paroubek: I. čtvrtletí - růst čínské ekonomiky o 5,3 %

Světové agentury, vč. např. Bloombergu, zveřejnily počátkem týdne čísla převzatá od čínského statist…