Erika Magdalena Peprná: Začne v Paříži definitivní konec světa, jak jsme jej znali?

23.11.2015 20:01 | Zprávy

Erika Magdalena Peprná si všímá pozoruhodného houstnutí mediální palby do našich hlav před "klimatickou" konferencí v Paříži, z jejíchž závěrů nám brzy může být dosti horko, ač se ve skutečnosti zřejmě ochladí

Erika Magdalena Peprná: Začne v Paříži definitivní konec světa, jak jsme jej znali?
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Předvánoční Eiffelovka

Tak jsme se konečně dočkali: nejzáhadnější šelmy dneška prý vymírají. Jak tvrdí nejnovější protektorátním tiskem zmnožené zprávy agentury AFP, mají lední medvědi zase na kahánku. AFP cituje Světové ministerstvo životního prostředí - totiž Mezinárodní svaz ochrany přírody. Ten tvrdí, že medvědi mohou během 35 až 40 let “snížit stavy” až “o více než třetinu”. Může za to prý globální oteplování planety, a tedy neukázněné bzdící krávy, a vlastně všichni, kdo mají rádi žárovky a odmítají radostně a lépe dotovat obrovskou částkou solární či větrné elektrárny, které mohou potenciálně ohrozit celou naši civilizaci.

Medvěd a mrtvá sousedka

S těmi medvědy je to záhadné: jeden týden vymírají, pak se zase dočkáme zpráv, že je to celé nesmysl, který si vymysleli dva vědci, kteří se nudili při přeletu nad subpolární oblastí. A teď už zase vyhrožují, že vymřou. Ti medvědi (bohužel).

Jsou ty šelmy ale vykutálené! Vlastně takoví Schrödingerovi medvědi, chtělo by se říci osobám, znalým pojmu Schrödingerova kočka. Velmi pravděpodobná hypotéza ovšem tvrdí, že medvědi vymírají vždycky, když mají dlouhou chvíli - přičemž tato epizoda nudy se jim přihází vcelku pravidelně před velkými klimatickými summity. To už je tak.

Případné (dodejme, krajně nepravděpodobné) vyhynutí bílých chlupáčů by samozřejmě bylo docela smutné. Asi jako když vám umře sousedka odnaproti, se kterou jste se nikdy tak docela nepotkali - trochu vás to rozhodí, ale druhý den už o tom nevíte. Koneckonců, nikdo nepropadá záchvatům smutku, způsobeným faktem, že se už po našich lesích a luzích neprohánějí třeba mamut či šavlozubý tygr - které také vyhnalo do říše zapomnění nějaké to historické “globální" oteplování (či ochlazování). A dokonce nezpůsobila jejich nepřítomnost na planetě ani zásadní problém v ekosystému, který by vedl k vyhynutí druhu lidského. Spíše naopak.

Grázlové bílí, chlupatí!

Což vede k jen na oko nedůležité poznámce: Paralela se sousedkou má ještě jednu stránku. Člověka se při té zprávě zmocní nostalgie - ale kdyby mu ta protivná stará paní ztrpčovala léta život, asi by byla lítost menší. Stejně tak všichni, kdo se rozplývají nad roztomilými bílými kuličkami ozubených chlupů, nejspíš nikdy neviděli živého medvěda, natož ledního. Leda snad v ZOO. Jinak by totiž vyhynutí polárních šelem doprovázely spíš úlevné povzdechy a politicky korektní komentáře typu: dobře jim tak, grázům jedněm bílým, chlupatým!

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Brandtner: První sněm slovenských svobodných médií

15:31 Petr Brandtner: První sněm slovenských svobodných médií

Minulý týden se sešlo několik desítek zástupců nejdůležitějších slovenských médií, která se označují…