Eva Janáčová: Jihlavský večírek s Babišem

28.11.2015 12:58 | Zprávy

Jihlava již podevatenácté hostila Mezinárodní festival dokumentárních filmů. Původně studentská akce dnes přerostla v profesionální festival se sedmi soutěžními sekcemi, který uvedl více než 250 dokumentů z 53 zemí světa.

Eva Janáčová: Jihlavský večírek s Babišem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr financí Andrej Babiš

Studentská uvolněnost, nebojácnost i angažovanost jihlavskému festivalu zůstala. Když dojdou místa, sedí se klidně na zemi, často vedle psů, kteří promítání doprovázejí radostným štěkáním. Po skončení projekce se pak na pódiu objeví dokumentaristé ve vytahaných svetrech veřejně zpytující svědomí, jestli nemohli v tématu jít ještě do větší hloubky nebo nejsou něčí příbuzní, což by mohl být střet zájmů.

Zřejmá angažovanost festivalu spočívá nejen ve výběru českých i zahraničních politických dokumentů, ale také v pozvání provokativních osobností do Inspiračního fóra. Pravděpodobně největší rozruch způsobilo na festivalu online video spojení se zakladatelem zpravodajského serveru WikiLeaks Julianem Assangem, který je od roku 2012 v azylu na ekvádorské ambasádě v Londýně. Po hodinovém rozhovoru asi 600 přítomných společně s Assangem zamávalo „velkému bratrovi", protože americká NSA podle jeho slov nikdy nespí a určitě sleduje i tento skypový přenos.

O další kontroverzi se postarala členka ruské feministické protestní skupiny Pussy Riot Maria Aljochinová, když v průběhu veřejné besedy ocenila čin performerské skupiny Ztohoven, která na Pražském hradě vyvěsila v září červené trenky místo prezidentské vlajky.

Hrozba žalob

Angažovanost festivalu má pravděpodobně také své meze. Alespoň tak lze vysvětlit rozhodnutí neudělit hlavní cenu v sekci českých dokumentů. Oficiální vyjádření porotců sice znělo, že „většina filmů je dramaturgicky neujasněná, trpí neúměrně dlouhou stopáží, mnohé filmy zůstávají na úrovni televizní publicistiky a autorská výpověď často není soudržná a přesvědčivá". Přesto festivaloví nadšenci měli jasno a diváckou cenu věnovali dokumentárnímu filmu Matrix AB režiséra Víta Klusáka. Jedná se o filmový portrét Andreje Babiše, který vznikal během jednoho roku a ukázal ministra financí v ne zrovna lichotivém světle. Snímek natáčela Česká televize v rámci dokumentárního cyklu Český žurnál, a proto se všechny informace uvedené ve filmu údajně několikrát ověřovaly. Babišovi se však výsledný dokument očividně nelíbil, označil ho za „podraz" a režisérovi i televizi hrozí soudy.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Proč si lidé pořizují děti?

14:41 Petr Hampl: Proč si lidé pořizují děti?

Druhý pohled Petra Hampla