František Mareš: O potřebnosti knihy člověku

10.06.2022 12:21

Po dvouleté pauze se v Praze opět koná knižní veletrh Svět knihy 2022 Praha. Při jeho otevření má čtenář, divák, návštěvník chuť zopakovat slova Erasma Rotterdamského: „Kniha je člověku mnohdy oděvu potřebnější.“ A je tomu tak.

František Mareš: O potřebnosti knihy člověku
Foto: J. Winkler
Popisek: Knižní veletrh Svět knihy 2022 Praha

Žijeme v čase podivného technokratického odcizení, ve kterém jak by se ztrácel význam knih a slova. Jak by s vulgaritou a neúctou k jazyku mizely i lidské a přirozené věci. Radost, spokojenost, víra v sebe i v druhé a tím v budoucnost. Vše jak by pokrýval jepičí prach polopravd, marketingových lží, vyvolaného spěchu tam, kde se dá v klidu jít a dívat se kolem sebe.

Ono proč se dívat, když viděné neumím pojmenovat? Krávu znám jen modrou z čokolády a místo běláska a modráska a babočky a otakárka si jen stěží vzpomenu na jméno motýl a nespletu si ho s netopýrem. A kuře poznám tak snad v KFC.

Svět se prostě takovým stal, lidé jsou řízení ve svých bytech podnájemníkem, za kterého si platí – televizí. A jen v některých domácnostech se chlubí knihovnou a jen v některých se skutečně čte. Ale čeho je moc, toho v historii lidského pokolení je příliš.

veletrh

František Mareš a spisovatel Zdeněk Pospíšil

Jepice v jediném dnu umřou, pstruzi je seberou z hladiny. Jepičí zprávy mají život ještě kratší, jsou zapomenuty v okamžiku svého vyslovení a co víc, řečené, jaká to hanba, v uších normálních lidí přes rastr rozumu nejsou ani slyšet.

Co tedy?

Nechci tvrdit, že začíná, a kdyby ano, tak zaplať bůh, renesance knihy. ( Knih je mnoho, ale těch dobrých jako šafránu.) Knihy mají svůj půvab provedení a knihtisk v očích velikánů lidského pokolení lze shrnout v nesmrtelná slova Martina Luthera: „Vysoká dobrodiní knihtisku nelze slovy vyjádřit. Jím se Písmo svaté otevře a rozšíří ve všech jazycích a řečech, jím se uchová, rozmnoží a na naše potomky přenese všechno umění a veškerá věda.“

Ale zpátky k veletrhu. Nakladatelských domů, nakladatelství i malých vystavovatelů se na veletrhu sešlo přes 150 a zahraničních kolem 20. Počty návštěvníků budou známy až po skončení celé akce v neděli 12. června. Kdybychom již dnes hledali výraz vyjadřující zájem o veletrh, je možno říct: je překvapující.

Přišli i budoucí velcí čtenáři...

Jedním ze stánků je i stánek Olympia. Nakladatelství vzniklo v roce 1954 a od té doby je na našem knižním trhu. Literatura jím vydaná je představena desítkami titulů sportovní, turistické, beletristické, dobrodružné a samozřejmě i dětské literatury. Ale jedno je na stánku nové. Spoluvystavovateli Olympia jsou i Atr Fórum 21 Bohemia a Spolek sběratelů a přátel exlibris.

Jejich produkce jak by obsahově doplňovala hlavní nakladatelské řady Olympia, a projekt Dějiny sebevědomí – Diplomaté bez pasu, který je zde po své prezentaci v minulém roce představen, udivuje návštěvníky nejen polygrafickou dokonalostí, ale především svým obsahem. Dokládá čtenáři ( návštěvníku ) na životních osudech čtyř stovek Čechů a tří stovek Slováků, velikost našich významných předků, kteří svým životem a prací ovlivnili naše národy a státy, někteří Evropu a někteří i svět v oblastech kultury, techniky, vědy a ekonomiky. Je to dílo potvrzující naši vzdělanost, která je srovnatelná s jinými státy. Autorem tohoto projektu je Petr Kršák.

Felix Černoch a jedna z čtenářek

Felix Černoch a jedna z čtenářek

Zamyslíme-li se nad veletrhem samým, můžeme říci, že přes všechen bulvár, povrchnost, nekompetentnost moderátorů, přes polopravdy dnes a denně vtloukané lidem do uší a hlav, zůstávají knihy věčnými nositeli moudra a příběhů a nemění tvář.

A já jsem přesvědčen, že proto se k nim, přes všechny prognózy zániku, lidé zase vracejí. A moc si přeji, aby jejich stvořitelé, spisovatelé, byli a zůstali naším svědomím, tedy svědomím lidstva.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Martin Baxa byl položen dotaz

Užitečnost veřejnoprávních médií

Kde jste přišel na to, že většina společnosti považuje veřejnoprávní média za užitečná a souhlasí s platbami za ně? Dle mého názoru je to lež. Neznám jediného člověka ve svém okolí (stovky lidí), který by s vaším názorem souhlasil. Kdyby se udělalo referendum zda platit, či ne, koncesionářské poplat...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Weigl: Velmi pochybné daňové návrhy

15:49 Jiří Weigl: Velmi pochybné daňové návrhy

Pondělní glosa Jiřího Weigla