Euro si minulý týden opět nezapsalo žádné významné zisky vůči americkému dolaru. Naopak během minulého týdne oslabilo k 1,17 za USD a včera ráno se pohybovalo na úrovni 1,174. Dvouleté maximum 1,1897 EUR/USD z 3. srpna nebylo zatím překonáno. Důvodem byl holubičí tón, který zněl z Evropské centrální banky (ECB) a od jejího guvernéra M. Draghiho. ECB se nechala slyšet, že další posílení eura by bylo už přehnané. Co se týče plánu postupného snižování nákupů aktiv, ECB dává přednost před závazným a přesně nalinkovaným programem flexibilnímu přístupu – tedy ladění ad hoc v závislosti na čerstvých datech. Ale ani druhému z měnového páru – USD – se nedostává podpory. Trh ztrácí důvěru ve schopnost amerického prezidenta D. Trumpha prosadit slibované ekonomické reformy. Zjitřená geopolitická rizika USD rovněž neprospívají a víra trhu v prosincové zvýšení sazeb v USA dál klesá.
Tento týden se pozornost trhu upře na setkání guvernérů význačných centrálních bank světa v Jackson Hole. Tentokrát se od M. Draghiho nečeká žádná převratná informace o plánech ECB na rozdíl od roku 2014, kdy naznačil, že ECB může přistoupit k masivnímu nákupu aktiv, což pak později také učinila. V hledáčku trhu bude také americký prezident D. Trump, který se má hned v pondělí vyjádřit mimojiné k budoucí politice v Afghánistánu. Je velmi pravděpodobné, že politické události zastíní ty ekonomické (zveřejnění předstihových ukazatelů).

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV