Hnutí Duha: Malíř strávil stovky hodin v české divočině, obrazy nyní pomohou jejímu rozvoji

23.05.2017 15:44 | Zprávy

Po celých dvanáct měsíců měnil herní grafik Petr Mores svůj pracovní počítač za pastely, barevný papír a malířský stojan. Za každého počasí vyrážel do terénu poznávat místa, která se mohou stát novými ostrovy české divočiny. Při tom je kreslil a nyní část svých obrazů věnoval do on-line aukce.

Hnutí Duha: Malíř strávil stovky hodin v české divočině, obrazy nyní pomohou jejímu rozvoji
Foto: pixabay.com
Popisek: Alej - ilustrační foto

Lidé si mohou vybírat a obrazy dražit ZDE až do příštího pondělí, tedy do 29. května. Vyvolávací ceny začínají od 1500 korun. Autor tak chce díky obrazům sdílet svůj osobní prožitek divoké přírody u nás a podpořit její rozvoj. Dražící mohou vybírat z deseti obrazů nakreslených v Litovelském Pomoraví, v Chřibech a v okolí Makyty v Javorníkách. U každého obrazu pak zájemci najdou i osobní příběhy autora, které se ke vzniku obrazů pojí. Každý tak má možnost získat svůj vlastní kousek české divočiny a inspirovat se k poznávání a vlastnímu prožitku unikátního místa. Konkrétní tipy na výlety mohou lidé najít na webu (ZDE) nebo v průvodci, jehož elektronickou verzi mohou zcela zdarma získat ZDE.

Umělec chce svým dílem upozornit, že divokou přírodu nemusíme hledat jen v tropických pralesích či za polárním kruhem, dokonce ani v jádrových územích národních parků. Kousek divočiny se nachází v každém okrese. Obrazy Petra Morese zachycují nejen místa, ale i proměny české přírody, procesy, které jsou pro divočinu nepostradatelné - ta vzniká totiž právě na místech, kde je přírodním procesům dán volný průběh, kde je možné přírodní kreativní proces sledovat v jeho celistvosti. Lidé ji mohou najít všude tam, kde příroda měla a má dlouhodobě možnost se svobodně vyvíjet a kde je člověk jen vnímavým, tichým hostem. Novými ostrovy divoké přírody v naší krajině mohou být místa vytipovaná odbornou studií, kterou zveřejnilo Hnutí DUHA v červnu loňského roku [1] a která autor navštívil.

Pro neziskové organizace je podobná spolupráce založená na osobních vztazích s podporovateli velmi významná. Spolupráce a pomoc totiž nemusí přicházet jen v podobě finančních darů, ale také ve formě konzultací v odborných tématech, pomoci při rozvoji osobních dovedností nebo takzvaného ambasadorství. Například v prosinci loňského roku se další z podporovatelů Hnutí DUHA Roman Hřebecký zavázal, že uběhne 80 kilometrů na podporu ochrany rysů v naší krajině. A uběhl je [2]. Plenérový malíř a filantrop Petr Mores věnoval kampani Hnutí DUHA stovky hodin práce. Příští týden se navíc vypraví do Oucmanic, kde povede benefiční kurz malby v přírodě.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: PV

Zajímalo by mě, jaký je zájem o kandidaturu za SOCDEM?

Hledal jsem totiž kandidáty, ale žádné jsem ani na vašich stránkách nenašel. Nebo jich snad máte tolik, že nevíte koho vybrat? To dost pochybuji, když od vás dost politiků přešlo jinam, což teda já neschvaluju a takové politiky nevolím

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel Foltán: Jááá su malýýý myslivéééčééék

17:25 Pavel Foltán: Jááá su malýýý myslivéééčééék

„Jááá su malýýý myslivéééčééék sotvááá flintůůů nesůůů …“ Kdo by neznal tohle a další halekání nocí,…