V prvním kole dostal Macron 23,75 procenta hlasů a Le Penová 21,53 procenta, tedy rozdíl je něco málo přes 2 %. To není rozhodně nějaký propastný rozdíl, aby byly tolik rozdílné postoje k jednotlivým kandidátům. A není to pouze nyní a tady v Evropě, ale nedávno jsme byli svědky takřka stejného postoje proti kandidátům na prezidenta USA, i když tam byl haněn muž a preferovaná žena, aniž bych chtěl uvedením pohlaví naznačit, že jím bylo něco ovlivněno.
Nejčastěji je těm zavrženíhodným kandidátům vytýkán populismus, nedostatek smyslu pro demokracii, demagogie, nacionalismus a neexistence proevropských postojů. V posledních letech k tomu přibyl ještě další čert, a to ovlivňování voleb Ruskem, respektive ruskými hackery s vědomím Putina. U nás je i navíc vzpomenut náš prezident Zeman, že on by v té či jiné zemi nemohl ani kandidovat.
A tak, když jsem si pročetl o té Francii všechno možné, z údivu jsem nevyšel. Vždy jsem si myslel, že podmínkou demokracie, tedy svobodného systému, je rozmanitost a pestrost názorů na takřka stejnou věc nebo skutečnost. Že žádný názor není a nebude považován za jediný správný. Hluboce jsem se mýlil. Na přelomu roku volby v USA, nyní ve Francii se nám nějak nevyvedly. Ještě, že aspoň se podařily volby v Rakousku, tak jak chtěl establishment. Pokud se pamatuji, ani u nás se volby nevyvedly podle představ establishmentu, a dodnes se s tím nedokázal vypořádat.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV