Jakub Petruška: Dluh USA by ČR splácela 350 let. Nejzadluženější je Massachusetts

19.07.2017 16:12

Zadluženost Spojených států amerických je gigantická a stále narůstá. Oficiální zadlužení přesáhlo hranici 20 BILIONŮ dolarů. To je pro představu více než 350 ročních rozpočtů České republiky.

Jakub Petruška: Dluh USA by ČR splácela 350 let. Nejzadluženější je Massachusetts
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka USA

Demokraté a vláda Baracka Obamy posunuli dluh na další rekordy, ovšem ve stejném duchu budou pokračovat i republikáni v čele s Donaldem Trumpem. Zvyšování deficitu totiž bude třeba, aby Trump splnil své předvolební sliby.

V současné době dluží každý Američan kolem 70 000 dolarů, což je bezmála 1,6 milionu korun. Rovněž jednotlivé státy USA se topí v moři dluhů. Ty ale mohou způsobit postupný rozpad finančních systémů, řízení a fungování samotných států. A protože ty spolu tvoří jakýsi buněčný komplex, jejich problémy by postupně mohly narušit základy celé země, potažmo celé Země.

Nejvíce zadlužené státy:

Massachusetts (cca 11 000 dolarů na obyvatele),

Connecticut (cca 9 200 dolarů),

Rhode Island (cca 8 900 dolarů),

Aljaška (cca 8 200 dolarů),

New Jersey (cca 7 400 dolarů)

Státy s nejnižším státním dluhem na obyvatele:

Tennessee (cca 900 dolarů),

Nebraska (cca 1 000 dolarů),

Nevada (cca 1 200 dolarů),

Georgia (cca 1 300 dolarů),

Arkansas (cca 1 500 dolarů).

V současné době je nejvíce zadlužený stát Massachusetts, kde každý obyvatel nese zátěž ve výši cca 11 000 dolarů. Z hlediska podílu na státním dluhu je to cca 14 % a další výhled je podle analytiků Standard & Poors negativní. Stejně jako další státy jsou zde vyžadovány velké investice do oprav silnic, škol, infrastruktury atd.

Nicméně i mezi dlužníky se najde výjimka. Např. stát Nebraska zatěžuje své obyvatele dluhem cca 1 000 dolarů na hlavu. Stát je fiskálně zdravý ve všech kategoriích, má dostatek hotovosti na pokrytí krátkodobých závazků a výnosy překračují výdaje o sedm procent a přebytek na jednoho obyvatele činí cca 294 dolarů. I státy očividně mohou hospodařit zodpovědně.

Když se podíváme mimo USA, také se nám nenaskytnou zrovna nejlepší vyhlídky. Nedávno jsme třeba byli svědky bankrotu Portorika, které vyhlásilo platební neschopnost a obrátilo se na soud s žádostí o ochranu. Portoriko dluží věřitelům asi 70 miliard dolarů.

Tak nebo tak, zadlužení narůstá všude na světě. Pokud ovšem Spojené státy nepřistoupí k radikálnímu řešení, hrozí jim bankrot, což by spustilo nepředvídatelnou likvidační lavinu po celém světě. Už za vlády Baracka Obamy jsme viděli rozpočtové provizorium a omezování fungování státní správy. Toto ale nejde do nekonečna. Jednou číšník účet přinese.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivo Strejček: Migrační pakt je ohromným nákladem členství České republiky v EU s dalekosáhlými důsledky

11:24 Ivo Strejček: Migrační pakt je ohromným nákladem členství České republiky v EU s dalekosáhlými důsledky

Denní glosa Ivo Strejčka