Jan Bednář: Spojené státy v platební neschopnosti

02.10.2013 10:33

„Jsem naprosto znechucený z našich politiků,“ postěžoval si jistý Ken Griffith z Kentucky zpravodaji americké tiskové agentury Associated Press. „Chovají se jako banda malých dětí, které si hrají na to, kdo déle vydrží bez dýchání.“

Jan Bednář: Spojené státy v platební neschopnosti
Foto: 123RF.com
Popisek: Americký Kongres

Jak vidíme, znechucení z chování politiků není jen výsadou České republiky. I v Americe je dost příležitostí k tomu, aby politikové projevili výjimečnou tvrdohlavost a neochotu ke kompromisu, který je ovšem jinak zcela nezbytnou součástí každé rozumné politiky a vlastně i podstatou systému demokracie. Američtí politikové jsou sice zvyklí spolu vyjednávat, což se o českých někdy říct nedá a pouštějí se navzájem třeba i do velmi tvrdých sporů, ale i oni čas od času projeví bezhlavou neústupnost, hraničící se zatvrzelostí. A to se nyní stalo.

Ve Sněmovně reprezentantů mají většinu republikáni, v Senátu demokraté. Proto v Senátu nebyl problém se schválením návrhu rozpočtu na příští finanční rok, jak ho vypracovala vláda prezidenta Obamy. Návrh ovšem narazil na totální neústupnost ve Sněmovně reprezentantů.

Republikáni nesouhlasí zejména se začátkem Obamovy reformy financování zdravotního pojištění a dali najevo, že by rozpočet prošel, kdyby vláda zavedení této reformy odložila aspoň o rok. Zde zase projevili neochotu ustoupit demokraté, včetně samotného prezidenta Obamy. Ten měl ještě včera večer desetiminutový telefonický rozhovor s vůdcem republikánů ve Sněmovně, který pak sumarizoval Obamův názor slovy: „Nebudu o tom vyjednávat. Nebudu vyjednávat.“

Od dnešního rána tak musí nastoupit nucenou dovolenou asi 800 tisíc amerických státních zaměstnanců na místech, která se nepovažují za nezbytná pro chod státu. Zavřeny zůstanou například americké národní parky a muzea a přestanou se vydávat nové pasy a víza. Nezbytné funkce státu ale zůstanou zachovány, zvláště policie, armády a třeba řízení letového provozu se platební neschopnost federálních úřadů netýká.

„Bohužel, Kongres nesplnil svůj úkol,“ prohlásil prezident Obama v projevu k příslušníkům armády. „Neschválil rozpočet a v důsledku toho musí být zastavena část státních služeb až do doby, než je Kongres opět začne financovat.“

Podobnou situaci – omezení výdajů v době rozpočtového provizoria – zažily Spojené státy už vícekrát. Většinou dojde k nějaké dohodě na poslední chvíli. Před sedmnácti lety se přel tehdejší americký prezident Bill Clinton s republikány v Kongresu o vyrovnaný rozpočet a federální služby se tehdy zastavily na rekordních 21 dnů.

Lze snad doufat, že tak dlouho to tentokrát nepotrvá. Už proto, že ekonomické ztráty s tím spojené se odhadují na jednu miliardu dolarů týdně. Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Tomio Okamura byl položen dotaz

migranti

V rozhovoru pro PL jste řekl, že hnutí SPD tady nechce žádné africké a islámské migranty. Ty ale podle všeho k nám ani nechtějí. Jak se ale stavíte k přijímání uprchlíků z Ukrajiny? A vracel byste na Ukrajinu bojeschopné muže? A pokud ano, jak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ladislav Jakl: Kdo suspenduje novináře?

15:22 Ladislav Jakl: Kdo suspenduje novináře?

Michal Šimečka, předseda extremistické strany Progresívne Slovensko, vyrukoval s heslem „Urobíme vše…