Včerejší prudký propad čínských akcií zahnal do defenzivy prakticky všechna riziková aktiva - americké trhy otevřely v hlubokém záporu - General Electric v jednu chvíli ztrácel dokonce 21 %. I když vyspělé trhy poměrně velkou porci počátečních ztrát smazaly, stále odmazaly v průměru 4-5 % a index strachu VIX se usadil na nejvyšších úrovních za poslední čtyři roky (od doby, kdy vrcholila euro-krize).
Pod tlak se dostal také americký dolar a to poněkud paradoxně (přímá expozice USA vůči Číně je nižší). Výprodeje na akciových trzích nastartované čínskou panikou ale výrazně snížily sázky na první růst úrokových sazeb v USA a tím poslaly dolar do "kolen".Čínský šok má totiž větší potenciál změnit chování amerického Fedu než ECB. Od ECB nikdo v nejbližším roce a půl neočekával utažení měnové politiky, zatímco Fed se připravoval na zvýšení úrokových sazeb v nejbližších měsících. Čínský "výplach" mu může plány hodně zkomplikovat.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
Pokorná Jermanová (ANO): Emisní povolenky schválila Fialova vláda a teď proti tomu falešně bojuje
A kdo schválil a podepsal Green Deal? A co jste udělali pro jeho zrušení, jak jste slibovali? Podle mě jste jak jeden za 18 a druhý bez dvou za 20
Další články z rubriky

12:17 Jan Campbell: BRICS, výsledky a výzvy
Předpokládám, že většina čtenářů ví, že BRICS je akronym pro označení uskupení původně čtyř zemí, Br…