Jan Bureš: Čínské devizové rezervy zažily rekordní propad

08.09.2015 11:26

Čínské devizové rezervy zaznamenaly v srpnu největší propad v historii - o 94 miliard dolarů (2,6 %). To odráží snahu čínské centrální banky stabilizovat padající juan poté, co se Číňané minulý měsíc rozhodli trochu nečekaně uvolnit kurzový režim.

Jan Bureš: Čínské devizové rezervy zažily rekordní propad
Foto: Hans Štembera
Popisek: Finanční analytik Jan Bureš

I když devizové rezervy stále zůstávají vysoké (okolo 3,5 bilionu dolarů), jejich pokles v posledních měsících viditelně zrychluje. Vrcholu dosáhly v polovině roku 2014, kdy se pohybovaly okolo 4 bilionů USD, a od té doby nepřetržitě klesají. Řada tržních hráčů přitom dnešním oficiálním číslům nevěří a odhaduje pokles devizových rezerv až na dvojnásobek. Z čínských statistik také nelze vyčíst v jaké struktuře jsou devizové rezervy drženy - tj. existuje podezření, že - podobně jako v Rusku - ne všechny jsou uloženy v kvalitních a likvidních instrumentech. Pokud by pokračoval odliv kapitálu ze země stávajícím tempem, mohly by do konce roku devizové rezervy poklesnout o dalších 10-15 %.

V tomto týdnu se dostanou do centra pozornosti i další čínská čísla včetně dnes zveřejněného zahraničního obchodu a zítra publikované inflace. Při absenci významnějších zpráv mohou být zásadním hybatelem nejen akciových trhů.

Právě další eskalace čínských potíží je také jedním z posledních faktorů, který by mohl Fed nahlodat před klíčovým zářijovým zasedáním. Výraznější zpomalení Číny může na jedné straně ohrozit globální růst, na druhé srazit dolů inflační prognózu. Inflace ale zjevně není to jediné, co dnes Fed trápí. Delší období super-levných peněz vede již řadu hráčů k nepřiměřeně riskantním investicím. To potvrzuje i dnešní článek Financial Times o tom, že se v USA opět začínají upisovat dluhopisy kryté méně kvalitními hypotékami nabízejícími vyšší výnos za vyšší riziko….jen tentokrát dostaly trochu jiná jména.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Poštovní spořitelny

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Čím mladší uživatel internetu, tím víc trpěl za komunismu

20:30 Čím mladší uživatel internetu, tím víc trpěl za komunismu

Tento webový vtip připomíná dnes základní problém naší doby: totální nezájem o minulost, ignoranci h…