Její rozhodnutí zvýšit úrokové sazby může být opravdovým historickým mezníkem. Trhy by jeho obrat na rozdíl od řady ostatních centrální bank, které se v posledních letech pokoušely zvyšovat úrokové sazby, musely brát skutečně vážně. Připomeňme si jenom neúspěšné pokusy o zvyšování sazeb v ECB (rok 2011 těsně před startem nové recese) nebo ve Švédsku, od kterých nakonec obě centrální banky musely ustoupit a ve finále srazit úrokové sazby až do záporu.
Od pádu Lehman Brothers se o zvýšení úrokových sazeb pokusilo více než deset centrálních bank ve vyspělém světě, ale všechny zatím musely otočit kormidlo zpět. To je jeden z řady argumentů, které budou nabádat Fed před čtvrtečním rozhodnutím k opatrnosti. Další jsou samozřejmě nízká inflace a inflační očekávání trhů. Fed ale věří, že efekty silného dolaru i levných komodit ve střednědobém horizontu odezní a svoji roli naopak sehrají zrychlující se mzdy.Právě pozitivní trendy na pracovním trhu jsou klíčovým esem v rukávu jestřábů podporujících přísnější měnovou politiku.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
Farmáři
Myslíte, že podpora farmářů je cestou, jak hromadně zlevníte potraviny? Já teda nevím, u farmářů nakupuji ráda, i když teď už čím dál méně, a to proto, že na to jednoduše nemám. Když jdu na farmářské trhy ceny jsou tam dost vysoké a taky mě kolikrát napadlo, zda i oni jen draze nepřeprodávají, co ko...
Další články z rubriky

15:16 Ivo Strejček: Naše lehkovážnost se nám vymstí
Od 1. července 2025 převzalo po Polsku předsednickou roli Evropské unii Dánsko. Platí-li (a to platí…