Za prvé, lednový maloobchod ukázal, že americkému spotřebiteli je na začátku roku nehledě na propad akciových trhů dál do zpěvu a zvesela utrácí (meziročně + 3,4%). Vedle toho vystoupil šéf Fedu New York Wiliam Dudley, jinak jedna z holubic, a mluvil poněkud překvapivě o síle americké ekonomiky. Poměrně jednoznačně také vyloučil debatu o zavedení záporných sazeb v USA.
To je téma, které dnes bezesporu hýbe Evropou a nově i Japonskem. V uplynulém týdnu srazila sazby hlouběji do záporu švédská centrální banka a je pravděpodobné, že k podobnému kroku v březnu přistoupí i ECB. Lecos ze záměrů ECB může tento týden poodhalit zápis z posledního zasedání. A dnes by měl v Evropském parlamentu mluvit o podobném tématu Mario Draghi. My nečekáme v březnu žádný dramaticky pohyb sazeb do záporu (-10 až -15 bps), jednak kvůli přetrvávajícím neshodám uvnitř bankovní rady a současně také proto, že si centrální bankéři nemohou být jisti řadou vedlejších negativních účinků záporných sazeb.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV