Jan Bureš: Mezinárodní měnový fond varuje před špatným stavem veřejných rozpočtů

14.04.2016 11:52

Mezinárodní měnový fond varuje před špatným stavem veřejných rozpočtů. V řadě vyspělých ekonomik je problémem přetrvávající slabý růst a dědictví vysokého dluhu z minulosti - stačí si udělat výlet do Itálie nebo do Japonska.

Jan Bureš: Mezinárodní měnový fond varuje před špatným stavem veřejných rozpočtů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Finanční analytik Jan Bureš

Ještě hůře jsou na tom ale některé rozvíjející se ekonomiky, na které dopadl v plné výši propad cen ropy. Podívejme se například do Brazílie, která do značné míry v minulosti těžila z vývozu komodit a přílivu kapitálu ze zahraničí. Padající ceny ropy a pomalejší globální růst nicméně tok kapitálu obrátily. Prudké ztráty brazilského reálu ještě přiživilo očekávání vyšších sazeb v USA a slabý reál katapultoval vzhůru splátky a úroky ze zahraničního dluhu. Bilance veřejných financí se v důsledku toho propadla ze zhruba -3 % v roce 2013 na necelých -10 % HDP. Podobným příběhem žije řada rozvíjejících se ekonomik - například většina blízkého východu a Rusko. Co jim tedy MMF radí?

V zásadě nic revolučního - šetřit, a to pokud možno ne plošně, ale chytře. Tak, aby byl negativní dopad na hospodářský růst minimální. Problém je, že se to lehce píše, ale hůře dělá. A to zvlášť pokud jste pod tlakem trhů. V Evropě by zase MMF rád viděl rychlejší vládní výdaje tam, kde si to vlády mohou dovolit - konkrétně v Německu. Ani zde se ale pravděpodobně žádný zázrak konat nebude. Němci chtějí jít svojí fiskální disciplínou příkladem a sami výraznější fiskální injekci ani nepotřebují. Na druhém konci eurozóny jsou zase ekonomiky, které by rozpočtovou podporu potřebovaly, ale nemohou si ji dovolit. Itálie je tak nucena řešit problémové úvěry v bankovním sektoru v celkovém objemu přesahujícím 300 miliard eur záchranným fondem o velikosti 5 miliard euro.

Autor je ekonom bankovní instituce.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomio Okamura byl položen dotaz

Nemáte krátkou paměť?

Když se ohlédnete do naší minulosti, tak spousta lidí, včetně mužů raději emigrovala, než aby šla bojovat nebo se podřídili režimu. A myslím, že by se stejně zachovala řada lidí i teď a je to pochopitelné. Opravdu myslíte, že je to důvod k tomu ukončit podporu Ukrajině? A vy byste ty bojeschopné Ukr...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivo Strejček: Lídr se nevolí…

12:26 Ivo Strejček: Lídr se nevolí…

Dnes nepíšu glosu. O smrti se glosy nepíší. Dnes chci ještě několika svými řádky vzpomenout na Mirka…