Jan Campbell: Po velké a krátké návštěvě

02.04.2016 15:23 | Zprávy

Nastal čas ochlazení krve a hlav osob a osobností, které se museli během návštěvy předsedy komunistické strany a prezidenta ČLR Si Ťin-pchinga nechat vidět a slyšet na ulici, dříve než odejdou natrvalo z politické scény do archivu a zapomenutí. Nastal čas reflexe, který ukáže, nakolik jsou ti šťastliví schopni využít komerční a politický potenciál, který s pomocí prezidenta Zemana dorazil do české kotliny a na desku jednacích stolů. S opožděním. Pro mne nastal čas vyhovět prosbám čtenářů (i ze zahraničí) přečíst si a okomentovat zaslané citáty a odpovědět krátce, ale otevřeně na několik otázek souvisejících s návštěvou a riziky spojenými se spoluprací ČR s ČLR.

Jan Campbell: Po velké a krátké návštěvě
Foto: Archiv
Popisek: Jan Campbell

Nemám právo a chuť se vměšovat do vnitřní politiky státu, v němž trávím téměř polovinu času jako cizinec. Na druhé straně nechci zklamat čtenáře, hledající referenční postoj. Vybral jsem proto pouze citáty, které jak si myslím výstižně reprezentují pokrytectví a demagogii většiny současných politiků – narcistů a cyniků, kteří jsou ovlivňováni více emocemi než rozumem. Tito politici neodhadli správně dobu svého odchodu z hlavní politické scény. Podobně je tomu u uměleckých hvězd. Bude tomu tak i v budoucnosti s menšinou jednookých, hlasitých gestikulátorů a rádoby kritiků ČLR a jejího prezidenta Si Ťin-pchinga. O kritice Putina a Ruské federace nemluvě. Ta ještě přijde a bude silnější než doposud. O tom ale příště. Dnes souhlasím s konstatováním Jan Kellera v Právo (30.3.2016), že oblíbenost jednookých kritiků ve společnosti je na hranici, mezi politikem a uklízečkou, které indikuje, že jednoocí kritici nemají žádný vliv na proces změny paradigmatu. Proto nebudu na ně tratit čas a věnuji se raději krátké rozvaze nad citáty dvou pánů.

"Netušil jsem, že pětadvacet let po slavném listopadu se tady budeme klanět diktátorovi. Je to nedůstojné naší republiky, nedůstojné Hradu, a to že byl pozván diktátor do Lán, kde pobýval Masaryk a Havel, to je opravdu ostudné divadlo," řekl Schwarzenberg. "My žijeme v demokracii, ve svobodné zemi a kvůli návštěvě předsedy čínské komunistické strany, který přijel z totalitní země, kde porušují lidská práva, zabíjejí lidi, lidé mizí, kvůli tomu se nenecháme omezovat na našich právech," řekl Bursík.

Oba citáty dokazují, že starší pán žije v mrtvé představě, že je to on, před kterým se musíme klanět, že je to on, který určuje důstojnost republiky a Hradu a kvalitu divadla. Ten mladší pán zapomněl již při obhajobě plánu na výstavbu radaru v Brdech, že právo na papíře není právem do té doby, než bude o něj požádáno. Právo totiž vzniká ohlášením nároku na realizaci písemné definice práva a obsahuje neoddělitelné povinnosti. O nich se málokomu chce mluvit. Jsou totiž většinou nepříjemné a nehodí se do konceptů tzv. politické korektnosti.

Toto tvrzení dokazuje prezident Zeman. Povinnost budit a vzbudit zpomalenou a konzervativní českou společnost s poškozenou státní identitou, potlačenou emocionalitou a agresivitou, bylo od samého počátku převzetí funkce prezidenta jedním z několika důvodů konání prezidenta. Prezident Zeman totiž velice dobře ví, s kým má čest. Ví, že stát, který představuje, nemá v době dynamických změn paradigmat, nejistoty a hybridních válek svoji vlastní armádu, svůj vojenský a potravinářský průmysl, nezávislou vědu a výzkum, nezávislé komunikační systémy, o nezávislé měně a vedení vlády raději nemluvě.

Tento stav je výsledkem konání a řízení státu osobnostmi, typu autorů citátů. V jejich pojetí, ale i v pojetí současného ministra financí Babiše, je prý možné řídit stát jako firmu pouze pomocí finančních a hospodářských pravidel a zákonů. Tato představa je zcela objektivně iluzí již proto, že dnes aplikované finanční a hospodářské zákony nepřiznávají kategorii morálky, etiky a spravedlivého rozdělování omezených zdrojů. Naopak. Podporují individuum na cestě k patologickému egoismu, narcismu a nekritickému kopírování a přebírání receptů, zapomínajíc současně, že pro vlastní úspěch je důležitější navštěvovat hřbitovy neúspěchu, než kopírovat úspěchy druhých, tzv. autorit.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Brandtner: První sněm slovenských svobodných médií

15:31 Petr Brandtner: První sněm slovenských svobodných médií

Minulý týden se sešlo několik desítek zástupců nejdůležitějších slovenských médií, která se označují…