Jan Campbell: Výherci

05.10.2016 12:50

V jediném plánovaném televizním duelu kandidátů na víceprezidenta USA včera bojovali na Longwood University dva zkušení výkonní politici (ve svých domácích státech), jinak prakticky neznámí mimo USA. Republikán Mike Pence, za Donalda Trumpa, a demokrat Tim Kaine, za Hillary Clinton, udělali podle mého dobrou figuru.

Jan Campbell: Výherci
Foto: Archiv
Popisek: Jan Campbell

Nehledě na skutečnost, že agresivní a řeč protivníka přerušující Kaine, a změnu systému vysvětlující, konservativní Pence, nepředstavili žádné společné body, je možné konstatovat, že se jednalo o duel mezi politikem a podnikatelem na bázi větší slušnosti a respektu, než tomu bylo v duelu samotných prezidentských kandidátů Trumpa a Clinton.

Jako druhou skutečnost uvádím kombinaci křesťana Pence a nestabilního ideologa Trumpa, který s největší možnou pravděpodobností nemá nic společného s konservatismem Pence. A jako třetí uvádím skutečnost odlišného postoje a hodnocení prezidenta Putina a Ruska, Pencem a Trumpem. Kaine byl velice dobře připravený, používal citáty a rétorické výpady Trumpa. Zdá se mi ale, že přeháněl a tím sám sobě škodil. Nemám pocit, že by řekl něco nového především, když jeho oponent tvrdil, že jsou například vytržené z kontextu, nebo že nebyly tak vysloveny. Neočekávám proto, že duel ovlivní mínění voličů. Neočekávám také, že sociální sítě ovlivní mínění voličů.

Nehledě na skutečnost velikého echa po duelu prezidentských kandidátů a z ní pramenící popularity není problém identifikovat vážný paradox: ideologie a algoritmy akcí se staly mnohem důležitějšími faktory než fakta. Proto jsou již dnes jedinými jistými výherci společnosti Facebook a Google, které se podělí o 1 miliardu USD příjmu z politické reklamy.

Dělit peníze budou tři nositelé Nobelovy ceny za fyziku, David Thouless, Duncan Haldane a Michael Kosterlitz. Tito tři vědci se věnují výzkumu topologických přechodů a topologických fází materie. Není předmětem příspěvku popisovat a vysvětlovat oč se konkrétně jedná. Zmiňuji se o ceně proto, že výsledky vědecké práce jsou založeny na výzkumu a publikacích sovětského vědce, teoretika fyziky, Berezinského. Vadim Lvovič Berezinsky (1935 – 1980) zveřejnil již na začátku 60 let výsledky výzkumu v této oblasti. Uvádím pouze tři:

Vědci, nositelé Nobelovy ceny projevili čest tím, že se k uvedené skutečnosti ve svých pracích přiznali. Nejsem si jist, že to samé platí o v rusofobii se topící Nobelově komisi. V jejím zdůvodnění jsem neviděl ani slovo o Berezinském. Škoda, protože vylučuji, že by ve Švédsku nevěděli, kdo byl Berezinsky. Za to si dovoluji ocenit komisi za výběr vědeckého tématu. Ten se nezabývá teoretickým modelem nebo patologickou vědou, ale univerzální metodou, která v brzké době silně ovlivní nejenom výzkum materiálů, ale i IT.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Velké sny a prázdná kapsa

15:52 Zbyněk Fiala: Velké sny a prázdná kapsa

Končící Evropská komise zkouší ještě udat strategii pro příští volební období, s nejasnými návrhy, n…