Jan Čermák: Po švýcarské kapitulaci zacílili spekulanti i na dánskou korunu

20.01.2015 11:54

Už to vypadalo, že svátek Martina Luthera Kinga v USA přivodí poklidnější start do tohoto obchodního týdne, avšak dozvuky náhlého kolapsu švýcarského franku z minulého čtvrtka se přece jenom postaraly o vzruch.

Jan Čermák: Po švýcarské kapitulaci zacílili spekulanti i na dánskou korunu
Foto: Archiv
Popisek: ČSOB - logo

Devizoví spekulanti se totiž rozhlédli po Evropě a zacílili na další měnu pevně navázanou na euro, kterou je dánská koruna. Ta se od minulého čtvrtka dostala pod apreciační tlak a tak dánská centrální banka po vzoru té švýcarské ještě více prohloubila negativní úrokové sazby (z -0,05 na -0,2). Uvidíme, zdali to spekulanty odradí od dalších nákupů DKK. Rozhodně to totiž nebudou uklidňující komentáře dánských představitelů o tom, že fixní srovnání se Švýcarskem pokulhává, pevný kurz zde existuje od roku 1982. Dánsko má dlouhodobě přebytek běžného účtu platební bilance (6-7 % HDP) a pokud se do země valí i další kapitál, nezbývá centrální bance (v režimu fixního kurzu a liberalizovaných kapitálových toků) než akumulovat velké množství devizových rezerv. Jinak řečeno fundamentálně Dánové evidentně trpí "švýcarským" symptomem makroekonomického úspěchu. Mimochodem i česká ekonomika letos a příští rok vykáže také velké přebytky běžného účtu platební bilance, takže pokud se k nám začne navíc přes kapitálový účet tlačit kapitál, má se i koruna možná na co těšit.

Jinak dnes může být dobrým tématem k diskuzi i revize odhadu globálního růstu pro tento rok ze strany Mezinárodního fondu. Revize podle nás stojí k zaznamenání ze dvou důvodů: za prvé fond snížil svůj výhled pro svět, ačkoliv ceny komodit v čele s ropou dramaticky poklesly. Neboli, světová ekonomika jako celek evidentně prožívá pozitivní nabídkový šok, avšak růst jde překvapivě dolů. Globální ekonomika má podle MMF utrpět velké ztráty zejména vinou zpomalení Číny (viz dnešní data za poslední kvartál 2014) a vinou recese v Rusku. Vedle toho má být hůře i v eurozóně a Japonsku, tedy překvapivě u zemí, jež jsou výraznými čistými dovozci komodit. Druhý do očí bijící odhad je pak růst v USA, který má letos podle fondu dosáhnout 3,6 %. Takto vysoké číslo samozřejmě není vyloučeno, ale je třeba si uvědomit, že v takovém případě by americká míra nezaměstnanosti poklesla zcela jistě pod hranici 5 %, což by si vyžádalo razantní utažení měnových šroubů ze strany amerického Fedu.

Jan Čermák, analytik ČSOB

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ČSOB

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel Foltán: Další sociální hřích ministra Jurečky?

16:07 Pavel Foltán: Další sociální hřích ministra Jurečky?

Jak víceméně poněkud nezajímavě stručně sdělila některá média, v úterý 16. dubna Ministerstvo práce …