Jan Čermák: Rubl kolabuje a Rusové jen těžko potlačují vzpomínky na pohromu roku 1998

16.12.2014 12:30

Dnes ráno v jednu hodinu moskevského času zvýšila ruská centrální banka oficiální úrokové sazby o 650 bazických bodů, čímž je vytáhla na 17 %. Vedení centrální banky se tak vytasilo s dalším těžkým kalibrem proti akcelerující měnové krizi, která prozatím nepřerostla v krizi finanční.

Jan Čermák: Rubl kolabuje a Rusové jen těžko potlačují vzpomínky na pohromu roku 1998
Foto: red
Popisek: Rusko

Ani postupné devizové intervence (letos celkem za 80 mld. USD), ani postupné navyšování úrokových sazeb (až do dneška celkem o 550 bazických bodů) nedokázaly bránit tlaku na v zásadě komoditní měnu, která čelí nejen drastickému výprodeji ropy, ale i sankcím západních ekonomik a nákladům souvisejícím s (polo)válečným konfliktem. Rubl je však velmi specifickou (čti zranitelnou) měnou i z jiných důvodů. Ruské obyvatelstvo, ale i podnikatelé vycvičeni minulými zkušenostmi, zejména pak ruským státním defaultem a následným kolapsem bankovního systém v roce 1998, totiž mají tendenci velkou část svých úspor či zisků vyvádět mimo Ruskou federaci. Výsledkem je obrovský odliv kapitálu ze země, který například v tomto roce může dosáhnout více než 100 miliard dolarů.Kromě toho však obyvatelstvo pamatující divoká 90. léta zvládá i jiný instinkt a to rychle konvertovat znehodnocující domácí měnu do měny cizí a to nejlépe do dolarů. To vše se nyní děje a Rusko tomu musí včas čelit, neboť pokud rychle nezíská alespoň částečně zpět ztracenou důvěru v domácí měnu, může vystavit problémům nejen reálnou ekonomiku (skrze vysoké úroky), ale především finanční systém (skrze odliv depozit a eventuální bankroty).

V zásadě neřešitelný problém, kterému však ruská centrální banka může dost dobře čelit, je to, že nedokáže ovlivnit vnější proměnné, kterými jsou ceny ropy a hlavně konání americké centrální banky (což poskytuje prostor pro příznivce konspiračních teorií). Pokud totiž ceny ropy budou dále padat a Fed (zítra) svoji rétoriku dále přiostří, budou obecně emerging markets navázané na export komodit vystaveny stále velmi nepříznivému sentimentu. V takovém případě ani devizové intervence ani drastické zvyšovaní úroků nemusí na záchranu rublu stačit. Samozřejmě, že pak zbývá poslední - pro investory nukleární hrozba - zavedení kapitálových kontrol. První vlaštovkou tohoto typu budiž včerejší zásah ruské centrální banky, která vyloučila některé obchodníky z obchodování futures, aby nespekulovali na další propad ruského akciového indexu…

Jan Čermák
Analytik ČSOB

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Václav Hošek: Příležitosti se meze nekladou

12:26 Václav Hošek: Příležitosti se meze nekladou

Chtěl bych se dožít toho, až naše silnice budou brázdit jen elektrické vozy. Jak říkají pirátští pos…