Přesto počáteční ztráty francouzského akciového indexu v řádu jednotek procent bude možné považovat za relativní úspěch, neboť burza také nemusela otevřít. Francie se totiž po páteční noci ocitla v polo-válečném konfliktu s Islámským státem, kdy na francouzské straně bojové akce obstarávají stíhačky a bombardéry svými údery na území Sýrie a na straně druhé smrt rozsévají přímo v Paříži komanda islámských fanatiků s kalašnikovy v ruce.
Zatímco západní svět se bude vzpamatovávat z nejkrvavějšího teroristického útoku ve Franci po druhé světové válce, tak my si shodou okolností zítra připomeneme okamžik, kdy u nás (a vlastně v celé východní Evropě) padla v roce 1989 železná opona. Nečekaně rychlý konec studené války zároveň přinesl vlnu optimismu, že demokracie a liberální kapitalismus potáhne vítězně světem a že méně rozvinuté země rychle dokonvergují k tomuto systému, který i jim přinese automaticky prosperitu.V té době – konkrétně v roce 1992 – se však objevila konkurenční teorie, které viděla budoucnost světa v poněkud jiných (méně optimistických) barvách. Bývalý poradce prezidenta Cartera a profesor Harvardské univerzity Samuel P. Huntington tehdy pronesl prorockou přednášku o „střetu civilizací“, který bude dominovat novému uspořádání světa. Podle Huntingtona se přitom nejvyhrocenější střet měl odehrávat mezi západní a islámskou civilizací, neboť kulturně a nábožensky si sednou nejméně.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV