Proti Číně možná Pákistán nevypadá jako obr, ale tato téměř 190milionová země je lidnatější než Rusko a stejně jako ono má v držení atomovou zbraň. Totéž platí mnohonásobně více i o Číně.
Prezident Si Ťin-pching musel uletět několik tisíc kilometrů, ale v jiném ohledu to vlastně neměl daleko.
Obě země totiž spolu sousedí a vzhledem k tomu, že obě mají komplikované vztahy se svými sousedy – například Indií, která je v obou případech vnímaná přinejmenším jako rival – je spolupráce jinak velmi rozdílných států logická.
Zatím se spolupráce odehrávala v podobě vzájemného obchodu, Čína je například hlavním dodavatelem zbraní do Pákistánu a od Islámábádu zase žádá pomoc při boji s čínskými muslimskými separatisty, kteří v Pákistánu nacházejí úkryt.
Hlubší spolupráci zatím bránila skutečnost, že šlo o projekt z mnoha úhlů náročný technicky a finančně. Až dosud.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
Čína , Pákistán , Fingerland
autor: Český rozhlas
Já tomu vašemu komentáři úplně nerozumím
Píšete v něm, že Ukrajinci v zástupné válce USA proti Rusku obětovali statisíce mužů a ztratili budoucnost země. Myslíte, že Ukrajinci měli nějak na výběr, když je Rusko napadlo? Co jiného mohou dělat, než se bránit? Neztratili by budoucnost země, právě, kdyby se nebránili? A ještě, co bychom teda p...
Další články z rubriky

15:16 Ivo Strejček: Naše lehkovážnost se nám vymstí
Od 1. července 2025 převzalo po Polsku předsednickou roli Evropské unii Dánsko. Platí-li (a to platí…