Jan Jůn: Británie odmítá platit EU „daň z blahobytu“

25.10.2014 12:33 | Zprávy

Mělo to všechno prý být úplně jinak, ale avizovaný pokus britského premiéra Davida Camerona o reformu vztahů jeho země s Evropskou unií v otázce omezení volného pohybu občanů nevyšel. Bruselské dvoudenní jednání vrcholných představitelů členských zemí v Evropské radě ve čtvrtek a pátek mělo být věnováno ekologickým problémům.

Jan Jůn: Británie odmítá platit EU „daň z blahobytu“
Foto: archiv
Popisek: Britský premiér David Cameron

Objevila se však náhle žádost Evropské komise o zvýšení rozpočtu unie na tento rok ze 135,5 miliard eur, dohodnutých vždy na sedm let dopředu a potvrzených před rokem v listopadu Evropskou radou a Evropským parlamentem. Evropská komise prý zjistila, že je zapotřebí sumu navýšit o téměř pět miliard na různé výdaje a na pátečním jednání to měl schválit i Evropský parlament.

Řada členských zemí - včetně Británie, která platí ročně přes 11 miliard eur do bruselské pokladny - by prý po dodatečném přepočítání stavu jejich hospodářství od roku 1995 a kontroverzním zahrnutí tzv. „černé ekonomiky“ jako drogy a prostituce, zaplatila prostě více a jiné by dostaly něco zpět.

Britský premiér přijel na jednání ve čtvrtek prý pevně rozhodnut, že během jednání prezidentů a premiérů se mu podaří zařadit zmíněný volný pohyb ekonomických přistěhovalců – jehož omezení by rádo vidělo i několik dalších zemí – někam na pořad dne. Zmírnil by tak doma nápor euroskeptiků strany UKIP i řady vlastních poslanců, kteří nyní navíc hovoří o zvýšení příspěvku jako o „dani z blahobytu“ pro Británii.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Český rozhlas

Německé návrhy na změny v EU

Unijním státům, které podle nové německé vlády nerespektují „principy právního státu“, mají být prý důsledně pozastavovány finanční prostředky a omezována hlasovací práva. Je to pravda, a co vy na to? A je vůbec možné, aby jeden stát měnil legislativu celé EU, a to i bez toho, aby s tím souhlasily v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Kostlivec ze skříně Igora Stříže

11:24 Zdeněk Jemelík: Kostlivec ze skříně Igora Stříže

Posláním spolku Chamurappi z.s. je podpora obhajoby obviněných v případech, u nichž vzniklo podezřen…