Jan Sedláček: Skandály s americkým špiclováním všech a všeho budou v EU brzy překonány

08.09.2013 18:42

Včera přinesly New York Times a The Guardian další porci informací od Edwarda Snowdena. Vyplývá z nich, že americké a britské tajné služby prolomily tzv. bezpečné kódování na internetu – tedy soukromí kohokoli, koho si zamanou. Pomocí superpočítačů, soudních příkazů a pravděpodobně i spolupráci Googlu, Hotmailu, Yahoo a Facebooku jsme před nimi všichni v kterékoli chvíli jako nazí. To jejich soudruzi z EU se s utajením vůbec nepárají: Špiclování každého z nás povýší rovnou na „společenský zájem“. Nevěříte?

Jan Sedláček: Skandály s americkým špiclováním všech a všeho budou v EU brzy překonány
Foto: Martin Kovář
Popisek: Počítač, internet, klávesnice. Ilustrační foto.

Už koncem tohoto roku má EU v plánu uvést do provozu monstrózní monitorovací projekt, který by v podstatě znamenal zavedení režimu podobného tomu, jaký popisoval George Orwell ve svém románu 1984. Jednalo by se o největší omezení naší svobody nejméně od roku 1989, přesto je tento projekt financován převážně z peněz daňových poplatníků. Projekt Indect.

Projekt Indect

Bývalý pracovník bezpečnostních složek USA Edward Snowden odhalil, že tajné služby významně omezují svobodu občanů tím, že kromě jiného monitorují i jejich komunikaci a činnost na některých internetových stránkách. Pravděpodobně však nevíte, že totéž, co se děje v USA, má v ještě daleko rozsáhlejší míře začít probíhat i u nás. Pod záštitou Evropské unie.

Indect je projekt spočívající ve vytvoření rozsáhlého monitorovacího systému, který bude sledovat veškeré aktivity občanů především na ulicích a na internetu. Je vyvíjen na několika evropských výzkumných pracovištích a vysokých školách včetně Vysoké školy báňské- Technické univerzity v Ostravě. Dokončen a uveden do provozu má být koncem tohoto roku. Celkem má Indect stát daňové poplatníky v přepočtu asi 400 milionů korun. Oficiálním zdůvodněním má být zvýšení bezpečnosti, je však zřejmé, že skutečný účel je jiný. Nikoli náhodou hlavní média o tomto projektu převážně mlčí, a proto o něm ví jen málo lidí. Je to alarmující, protože realizace tohoto projektu významně zasáhne do života každého z nás.

Sledování internetu

V internetovém prostředí má Indect sledovat, co lidé vyhledávají na internetu, co dělají na sociálních sítích, diskusních fórech, sítích P2P, atd. Pomocí pokročilých algoritmů se bude analyzovat každý nahraný obrázek, každé video, každý článek na jakémkoliv blogu, ale i každá diskuse na sociálních sítích. Vše bude vyhodnoceno počítačovým systémem, který zjistí, zda se tam někdo nechová „abnormálně“.

V ulicích měst bude Indect monitorovat veškeré život běžných občanů. K tomu mají sloužit především kamerové systémy, které budou navzájem propojeny, a budou navíc napojeny na software, který dokáže na záběrech nejen najít individuální obličeje, a dokonce je od sebe i rozeznat. Jedním z účelů Indectu má být vyhledávání a sledování konkrétních lidí v davu.

Seznam abnormálních činností

I ve městech bude Indect vyhledávat „abnormální chování“. Když se však podíváte na Indect podrobněji, užasnete nad tím, co je považováno za abnormální. Seznam abnormálních činností (založený na průzkumu u polské policie) totiž zahrnuje i např. běh, rychlou chůzi, zapomenutí zavazadla nebo sezení po příliš dlouhou dobu na jednom místě. Tím pádem se každý z nás může stát podezřelým, aniž by to tušil. Je zřejmé, že pokud tento systém dokáže zjistit, že někdo jde po ulici příliš rychle, jistě dokáže také zjistit, zda někdo neprotestuje proti režimu. Indect bude tedy velmi snadno zneužitelný ke sledování a odstranění nepohodlných lidí, a mnotí soudí, že právě toto má být jeho hlavní smysl.

Projekt Indect bude znamenat citelný zásah do života každého z nás. Bude nás sledovat na každém kroku a vědět o komkoli prakticky vše. Naše soukromí i naše svoboda budou opět ještě více omezeny. To všechno je ale známo již několik let. Nyní se podívejme na aktuální informace, které se týkají přímo vztahu Indect –  Česká republika.

Indect jako "vědecký" projekt

Největším mystifikací v současné době je, že oficiální místa představují Indect jako nikoliv politický, nýbrž vědecký projekt - a to i přesto, že cíle tohoto projektu jsou zjevně primárně  politické. O politické projekty se totiž přece jen zajímá velké množství lidí (viz např. ACTA, kterou se zejména díky velkému zájmu občanů podařilo zastavit), zatímco vědecké projekty zájmu široké veřejnosti obvykle unikají. Jde tedy o naprosto průhledný pokus o dezinformaci veřejnosti a utlumení protestů proti tomuto zrůdnému záměru.

Všechna data se budou ukládat a vyhodnocovat. To znamená, že když pan XY půjde v pondělí po Národní třídě a ve čtvrtek se bude procházet po Alexanderplatzu v Berlíně, bude každý jeho pohyb zaznamenáván a systém dokáže zjistit, že na obou místech šlo o toho téhož člověka.

Sledvání sociálních sítí

Dále bude Indect sledovat sociální sítě - tzn. když onen pan XY na Facebooku zveřejní svoji fotografii, tak systém zjistí, že jde o stejného člověka, který byl několikrát zaznamenán na kamerách. Z databáze své paměti k tomuto obličeji přiřadí jeho jméno (možná k tomu nebude Indect potřebovat ani sociální sítě - pokud bude tento systém propojen s databázemi veřejné správy, může si v těchto databázích snadno vyhledat údaje použité např. v občanských průkazech a cestovních pasech - tedy i fotografii, kterou pak přiřadí k záběrům z kamer). Pak bude i nadále sledovat a ukládat si do paměti veškerý jeho pohyb, popř. i veškerou jeho činnost na internetu.

Sledování účasti lidí na demonstracích

Ani to ale ještě není všechno. Indect bude nejen schopen zaznamenávat účast různých lidí na demonstracích, publikování protievropských článků na internetu, a tak dále. Bude  dokonce disponovat algoritmem schopným určit postoje jednotlivých lidí v internetových diskusích, na sociálních sítích, aj. Jinými slovy bude vědět o případné demonstraci dřív, než se uskuteční. A mnohdy fakticky bude vědět, co uděláme, dříve, než to budeme vědět my sami.

To znamená, že když náš pan XY půjde na demonstraci proti vládě či proti nějakému bruselskému nařízení, popř. pokud systém zjistí, že pan XY se chová na internetu jinak, než by měl, „abnormálně“, zařadí jej do databáze potenciálně nebezpečných lidí a shromáždí o něm všechny možné informace: Kde kdy byl, s kým kdy mluvil, co vyhledával na internetu, aj. Tyto informace pak mohou evropští vládci použít proti panu XY a tím jej zdiskreditovat, občansky, společensky či profesionálně likvidovat.

Největší omezení naší svobody od roku 1989

Pokud bude projekt Indect realizován, bude to největší omezení naší svobody minimálně od roku 1989. Je zřejmé, že účelem tohoto monstrózního projektu není přinést větší bezpečí občanům, nýbrž naopak chránit elity a s systém právě před občany, respektive před občanskými protesty proti režimu. Je proto nutné, aby se o Indectu dozvědělo co nejvíce lidí. Abychom začali hromadně protestovat. V opačném případě se již koncem tohoto roku propadneme do  daleko dokonalejšího systému špiclování, než jaký popisoval George Orwell ve svém románu 1984. 

Publikováno se souhlasem vydavatele.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: protiproud.cz

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: I. čtvrtletí - růst čínské ekonomiky o 5,3 %

16:14 Jiří Paroubek: I. čtvrtletí - růst čínské ekonomiky o 5,3 %

Světové agentury, vč. např. Bloombergu, zveřejnily počátkem týdne čísla převzatá od čínského statist…