Jan Urbach: NATO prý není v otázce vztahů s Ruskem jednotné

24.05.2016 7:33

Prestižní list „The Financial Times“ upozorňuje na sílící neshody týkající se vztahů s Ruskem.

Jan Urbach: NATO prý není v otázce vztahů s Ruskem jednotné
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka NATO

Připomíná se zasedání ministrů zahraničí a náčelníků generálních štábů zemí NATO, jež se konalo 19-20. května v Bruselu. Zástupci Německa a Francie trvali na svolání Rady Rusko-NATO souběžně s červencovým summitem Aliance ve Varšavě, zatímco ostatní členové NATO pohlížejí na tento nápad skepticky. Podle Financil Times (FT) se zvyšují se obavy, že se konfrontace s Moskvou vymkne kontrole, píše list.

„Slovní válka" mezi NATO a Moskvou je „stále víc znepokojivá a agresivní," píše FT. NATO plánuje vážné posílení svého východního křídla, na což Moskva reagovala slibem příslušné odpovědi. Britský generál Richard Shirreff navíc tento týden prohlásil, že válka s Ruskem může vypuknout do roka. Aliance teď dostala „záchvat sebepitvání" ohledně toho, je-li třeba uvolnit situaci, komentuje list. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg prohlásil, že se Aliance snaží vyhnout „neporozumění a mylným interpretacím" ve vztazích s Ruskem, aby „se situace nevymkla kontrole." Ruská agentura Sputik ve zprávě o článku FT uvádí, že zástupci Západu mnohokrát hovořili o hrozbách ze strany Ruska. Právě tím aliance vysvětluje nepřetržité stupňování sil ve východní Evropě. Na začátku května například šéf Pentagonu Ashton Carter prohlásil, že NATO zvažuje možnost rozmístění čtyř praporů v pobaltských zemích a Polsku. Ruské vedení neustále zdůrazňuje, že Moskva si nepřeje stupňování konfrontace, je ale připravena adekvátním způsobem na akce Západu reagovat.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ladislav Jakl: Evropská unie - léčba otevřených ran solí

15:49 Ladislav Jakl: Evropská unie - léčba otevřených ran solí

Denní glosa Ladislava Jakla