Jan Urbach: Německo vydělává na konfliktech

05.01.2021 19:53

Německé zbraně a vojenské vybavení směřují do rizikových oblastí, uvedlo „Deutsche Welle“, které se ve své zprávě odkazuje na odpověď ministra hospodářství na dotaz poslance Spolkového sněmu za Zelené Omida Nouripoura.

Jan Urbach: Německo vydělává na konfliktech
Foto: Hans Štembera
Popisek: Berlín, ilustrační foto

V loňském roce německá spolková vláda povolila vývoz do zemí zapojených do bojů v Jemenu a Libyi za více než miliardu eur. V období od 1. ledna do 17. prosince loňského roku byla vydána povolení k vývozu zbraní a vojenského vybavení v hodnotě 752 milionů EUR pouze do Egypta. Zbraně a vojenské vybavení také ve velkém množství směřovaly do Kataru (305,1 mil. eur), Spojených arabských emirátů (51,3 mil. eur), Kuvajtu (23,4 mil. eur). Kromě toho byla vydána povolení pro dodávky do Jordánska (1,7 milionu eur) a Bahrajnu (1,5 milionu eur). Turecka se týká částka 22,9 mil. eur. Celková hodnota vývozu činila 1,16 miliardy eur.

Deutsche Welle vyzdvihlo, že všechny tyto země jsou zapojeny do dlouhodobých konfliktů. V Jemenu bojuje aliance sil vedená Saúdskou Arábií, která podporuje tamní vládu, s íránskými šiitskými povstalci z hnutí Hútíů. Aliance zahrnuje Spojené arabské emiráty, Egypt, Kuvajt, Jordánsko a Bahrajn. Do bojů je však primárně zapojena Saúdská Arábie. Ve válce v Libyi podporují Katar a Turecko vládu v Tripolisu v čele s Fáizem Sarrádžem. Jeho oponent, generál Chalífa Haftar, je podporován Spojenými arabskými emiráty a Egyptem.

Od pádu Muammara Kaddáfího v roce 2011 hraje Německo v libyjském konfliktu roli „prostředníka“. Berlín se zasazuje o zastavení dodávek zbraní do severoafrické země a před rokem uspořádal v německé metropoli summit o této otázce. Avšak po summitu - podle údajů OSN - byly do Libye dodány německé zbraně a vybavení, mimo jiné z Turecka a SAR.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

RNDr. Luděk Niedermayer byl položen dotaz

Euro je cestou k vyšší prosperitě a stabilitě naší ekonomiky

To tvrdíte vy. Pokud ale vím, třeba v Řecku měli Euro a dostali se do velkých finančních problémů, které pak řešili ostatní státy, takže kdyby byla vaše teze správná, jak to že se Řecko dostalo do takových dluhů a hrozil krach jejich ekonomiky?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Rozzuřené Slunce pomáhá Rusům

15:57 Zbyněk Fiala: Rozzuřené Slunce pomáhá Rusům

Vysokoenergetické protony ze sluneční skvrny větší než tucet Zeměkoulí vypnuly družice Starlink nad …