Jan Ziegler: Vyšebrodští cisterciáci mají plné právo na vrácení majetku

24.09.2015 7:32

Lesy České republiky váhají s vydáním majetku vyšebrodskému klášteru údajně kvůli Benešovým dekretům. Jenomže tamní řeholníci mají na vrácení toho, co jim patří, plné právo, už kvůli svým statečným protinacistickým postojům.

Jan Ziegler: Vyšebrodští cisterciáci mají plné právo na vrácení majetku
Foto: Facebook Jana Zieglera
Popisek: Jan Ziegler

Jedná se o zhruba 4,5 tisíce hektarů lesů, který si klášter nárokuje, a jež mnohé z nich mu patří už od založení v roce 1259, kdy jej pozemky obdaroval jeho zakladatel Vok z Rožmberka. Čili se jedná dlouhodobé vlastnictví řádu cisterciáků.

Problém vznikl za II. světové války, kdy stál v čele zdejší řeholní komunity opat Tecelín Jaksch. Ten byl rozhodným odpůrcem nacistů a v roce 1937 pozval na návštěvu kláštera československého prezidenta Edvarda Beneše. Před hrozící okupací Sudet nechal odvézt do Prahy do bezpečí před nacisty vzácná umělecká díla Závišův kříž, Cyklus Mistra vyšebrodského oltáře a Vyšebrodskou madonu. V říjnu 1938 obsadil Vyšší Brod Wehrmacht a zdejší území bylo připojeno k Německu. Opat Jaksch projevil velké hrdinství, když odmítl pustit do kláštera samotného Adolfa Hitlera a za to byl zatčen a uvězněn gestapem v Linci. Němci nakonec tento cisterciácký klášter za protinacistické postoje opata a dalších členů v dubnu 1941 zrušili.

Po skončení války se sice otcové a bratři do Vyššího Brodu vrátili, nicméně jejich majetek měl být na základě Benešových dekretů jako německý zabaven. To bylo samozřejmě absurdní, jenomže ministerstvo zemědělství řízené komunisty takto zneužilo dekrety prezidenta republiky v mnoha případech, protože potřebovalo oslabit své třídní protivníky.

Nicméně ještě před únorem 1948 rozhodl pravomocně Nejvyšší správní soud, že Benešovy dekrety byly v případě vyšebrodských cisterciáků uplatněny protiprávně. Ono stačí použít obyčejný selský rozum, řeholníci se prokazatelně vzepřeli nacistické okupaci a kvůli tomu by měli přijít o majetek? To je přece do očí bijící nespravedlnost. Komunisté pak po únorovém puči majetek klášteru ukradli, ale to už je jiná kapitola.

Jsem ovšem rád, že Státní pozemkový úřad také uznal, že řád má na restituci právo, tak snad již brzy spravedlnost zvítězí. Vetší část samotného klášterního komplexu dostali vyšebrodští cisterciáci zpět už na začátku devadesátých let a na něm je patrné, že restituce klášteru prospěla. To, co patří řeholníkům, je krásně opraveno, ostatní budovy chátrají. Takže dokončení nápravy komunistických křivd vyšebrodskému klášteru jen prospěje. Navíc bratři slibují, že na navráceném majetku najdou práci hlavně místní obyvatelé.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

komunikace

Jak víte, že když vy teď o důchodové reformě nechcete s vládou komunikovat, že oni pak budou komunikovat s vámi? Není tohle hlavní problém, že se na zásadních věcech nedokážete dohodnout? A ještě jedna věc, s kým budete chtít vládu tvořit, když to odmítáte se SPD a evidentně se stranami SPOLU se na ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy - 352. díl Oswald Spengler - Myšlenky

13:04 Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy - 352. díl Oswald Spengler - Myšlenky

Oswald Spengler, německý filosof dějin (25. května 1880, Blankenburg – 8. května 1936, München), do …