Jan Ziegler: Za kritiku režimu v Rusku mučí politické vězně

14.11.2016 19:15

Ildar Dadin byl uvězněn na 2,5 roku za to, že se nebál veřejně velmi tvrdě kritizovat ruské poměry. „Odměnou“ mu je pobyt v trestanecké kolonii v Karélii, kde ho věznitelé bijí a mučí. V Rusku ovšem není sám.

Jan Ziegler: Za kritiku režimu v Rusku mučí politické vězně
Foto: Facebook Jana Zieglera
Popisek: Jan Ziegler

V Praze rád chodívám na Hradčany a často vidím u Matyášovy brány člověka, který se mezi davy turistů prochází s transparentem, na kterém je napsáno něco ve smyslu, že Česká republika je zlodějský stát, který ho okradl. Někdo se s ním dá do řeči, většina lidí se však o něj nezajímá a bez vzrušení ho míjí. Pán ovšem demonstruje přímo před sídlem prezidenta a nikomu nevadí.

Něco podobného dělal v Moskvě Ildar Aladin a byl za to odsouzen na 2,5 roku do vězení, protože nový ruský zákon kriminalizuje veřejné projevy svobodného názoru. V sobotní MF DNES byl krásný rozhovor s jeho manželkou Anastasiou Zotovovou, která popisuje, jak její manžel je v trestanecké kolonii bit, mučen a znásilňován spoluvězni a dozorci se souhlasem vedení lágru. Cílem je samozřejmě zastrašit jakoukoliv opozici vůči Putinovi.

Problémy však mají i Rusové, kteří se svobodně projevují na tamní sociální síti VKontakte, jež je obdobou našeho Facebooku. Tak třeba jedna právnička dostala dva roky vězení za to, že kritizovala útisk Ukrajinců v ruské Kubáni. Kdyby naše úřady měly postupovat jako ty ruské, tak dobrá polovina diskutujících na sociálních sítích je za mřížemi a to samé by se týkalo i zdejších blogerů, kteří se tak odvážně trefují do naší vlády, když se to smí.

Jestliže někdo tvrdí, jako například politický publicista a konzultant Tomáš Haas, že Rusko je na cestě ke svobodě, tak sprostě lže! Pravdou je pravý opak, v Rusku jsou po třetím Putinově zvolení za prezidenta v roce 2012 přijímány zákony, které v podstatě likvidují i tamní Ústavou zaručené svobody projevu a shromažďování.

Vrcholem ruského pokrytectví fakt, že Rusko si nyní samo určuje, kdy uzná verdikt Evropského soudu pro lidská práva a kdy ne. Je ovšem až komické, že se k této instituci odvolala řada ruských sportovců kvůli dopingové aféře. Takže být mezinárodní dopingovou agenturou bych problém vyřešil jednoduše. Jelikož Rusko nechce respektovat její rozsudky, tak případná vítězství Rusů v dopingových sporech bych zkrátka a jednoduše ignoroval.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Lhali nám před lety, nebo nám lžou dnes?

11:34 Jiří Paroubek: Lhali nám před lety, nebo nám lžou dnes?

Ti, kteří ovládají náš svět, a tím i naše životy, spoléhají na krátkost a nedokonalost naší paměti. …