Jan Ziegler: Zrušme všeobecné volební právo a žádná referenda

01.08.2016 19:58

Byla to jedna z nejhorších chyb ne tak dávné doby. Právo volit dostali i lemplové, flákači, lidé nezodpovědní a omezení, kteří chtějí jen brát a nikoliv dávat. Právě takoví jsou živnou půdou pro populisty nejhrubšího zrna.

Jan Ziegler: Zrušme všeobecné volební právo a žádná referenda
Foto: Facebook Jana Zieglera
Popisek: Jan Ziegler

Slabinou demokracie je, že dva nevzdělaní hlupáci mají v demokracii větší váhu než univerzitní profesor, protože jsou dva. To je špatné, ale šance na nápravu existuje. Zrušme všeobecné volební právo a referenda pošleme rovnou do říše snů. Lidové hlasování se nesmí zavést ani náhodou. Odstrašujícím příkladem je Rakousko, kde obyvatelé v plebiscitu rozhodli o tom, že téměř dokončená jaderná elektrárna nebude spuštěna a miliardy šilinků byly utraceny zbytečně.

To, že všichni starší osmnácti let mohou chodit k volbám, vede pouze k populismu a uplácení nezodpovědné skupiny voličů. Zvláště se v tom předhánějí socialistické a komunistické strany, které jsou náchylné k tomu nevytvářet žádné hodnoty a hodovat z cizího. Klasickým příkladem jsou návrhy na zvyšování minimální mzdy. To nás socialisty jaksi nebolí, protože my to platit nebudeme a zaměstnavatelé ať se prohnou. A vůbec na úkor druhých umíme být my levičáci štědří.

Jak může být zodpovědným voličem někdo, kdo umí jenom utrácet, bere sociální dávky, protože z každé práce ho vyhodí jako neschopného lenocha? Odpověď je jasná, takový člověk škodí nejen sobě, protože to by zase tak nevadilo, ale i své rodině a společnosti a proto nesmí rozhodovat o druhých. Avšak bohužel, i taková individua bez jakékoliv morálky a zodpovědnosti mají volební právo. Takoví pak ve volbách dávají hlasy demagogům slibujícím ony pečené holuby, kteří lítají sami do úst.

Chápu, že mnohým se to nebude líbit, ale řešení je ve výrazném omezení volebního práva. Volit by měli jenom ti, kteří platí daně, nepobírají sociální dávky a chovají se zodpovědně vůči společnosti. Každý, kdo od státu něco zadarmo dostává, je nebezpečný tím, že dá hlas demagogům, kteří budou chtít oficiálně legalizovat lupičství, tedy brát schopným a úspěšným a dávat nemakačenkům.

Kdo by tedy všechno měl mít volební právo? O tom můžeme diskutovat. Ale špatný nebyl kuriální systém v za Rakouska-Uherska, respektive předlitavské části, kdy voliči byli rozděleni do tří a později čtyř volebních kurií, velkostatkářské, městské, obchodně-živnostenské a venkovské podle toho kolik platili státu na daních. A podle toho měl také jejich hlas cenu. Automaticky mohli volit vysokoškoláci. Čili platíš daně, můžeš volit, neplatíš, máš smůlu. To je rovněž demokratické, protože podmínky jsou nastaveny pro všechny stejně.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Úroky dolů, a koruna drží

13:04 Zbyněk Fiala: Úroky dolů, a koruna drží

Snižování základní úrokové sazby na 5,25 procenta nás sice drží daleko od cílových 2 – 3 procent, al…