Jaroslav Pešek: Nebezpečná naivita

02.03.2015 15:21 | Zprávy

Situace v Ukrajině bohužel potvrzuje, že doposud používaný způsob diplomatického vyjednávání s Ruskou federací vede k dalšímu rozšiřování konfliktu a k možnému trvalému ohrožení ukrajinské územní celistvosti a suverenity.

Jaroslav Pešek: Nebezpečná naivita
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Srbský bojovník mluví s reportéry

Očekávání, že ekonomické sankce Západu proti Rusku a zákaz cestování do EU a USA pro ruské úředníky přispějí k ukončení agrese Kremlu vůči sousednímu státu se však ukázalo jako nebezpečná politická naivita.

Snad každý student historie ví, že se dějiny učí proto, aby se z nich lidé poučili a neopakovali chyby minulosti. Zdá se ovšem, že vrcholní politici USA a EU uvedené pravidlo neznají.

Několik příkladů. Koncem dvacátých let minulého století zakázaly západní země Sovětskému svazu možnost platit za nakupované stojírenské technologie ruským zlatem a donutily Kreml platit za zboží obilím. Toho však SSSR neměl dostatek a tak sovětská vláda zorganizovala násilné odebírání obilí rolníkům. To vedlo k vypuknutí hladomoru v letech 1932/33 a k smrti 10 miliónů lidí, zejména ukrajinské národnosti. Pro moskevské vedení byly životy lidí ničím a uskutečnění imperiálních a utopistických plánů mělo přednost. Když před českým občanem vyslovíte jméno Neville Champerlain nebo Edouard Daladier, tak vám každý řekne, že jde o politiky z Velké Británie a Francie, kteří se naivně domnívali, že politikou appesementu (ústupků) zabrání Adolfu Hitlerovi vyvolat válku. Všichni víme, jak to dopadlo. Co tedy očekávali a na co se spoléhali francouzský prezident Holland a německá kancléřka Merkelová, když podepisovali dohodu s prezidentem Vladimírem Putinem v únoru 2015 v Minsku? Cožpak neměli ve škole dějepis? Nějak se mně nechce to nazvat naivitou…

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: pravybreh.cz

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Těžké je spojování levice

15:49 Jiří Paroubek: Těžké je spojování levice

Česká pravice má jednu obrovskou přednost.