Jindřiška Ptáčková: Krutá nemoc politiků

19.08.2018 16:10

Přicházejí mezi nás, obyčejné občany, tu s úsměvem, to vesměs, anebo s tváří, v níž se zračí vědomí zodpovědnosti za životy a blaho i posledního z posledních.

Jindřiška Ptáčková: Krutá nemoc politiků
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova Strakovy akademie

Nebudete tomu věřit, ale jsem jeden z vás. Ano. Obyčejný člověk se vším, co to obnáší, vyjadřují jejich tváře. (Někdo pozornější může zaznamenat jejich zaoblení, ach, tu krutou daň politiků za otravnost společenských událostí, spojených s vnuceným občerstvením.) Tu utrousí vtip, ti intelektuálně založení bonmot. Ovšemže čekají odezvu a málokdy jsou zklamáni. Ti dole jsou vděčni za každý drobek z úst velikánů jimi zvolených.

Výrazně pomalá až šnekovitá řeč, svědčí o moudrosti, rozvážnosti, myšlenkové bohatosti a hloubce. Co vy víte o bezesných nocích, trýznivých myšlenkách o budoucnosti země nám svěřené a tajemstvích, jichž jsou hodni jen vyvolení! Kdybyste věděli, co víme my, to ani nechtějte vědět. Taky vám to v zájmu vašeho klidu nepovíme.

Napadá mě – měli v sobě tihle z davu vyčlenění lidé zárodky budoucího nositelství funkcí už v dětství? V mládí?

Před pár lety jsem se sešla s dávným spolužákem ze studií, přiděluji mu krycí jméno Aleš. Povídalo se, povídalo a mimo jiné mě zajímalo, co se děje s jeho někdejším úhlavním kamarádem, s nímž tvořili nerozlučnou dvojici: „Slyšela jsem, že je poslancem." Dost dobře jsem si to nedovedla představit. Byl, jak se říkávalo, číslo. Pivař, holkař, občas až výtržník, tak trochu zlomyslný vtipálek. Ale ta zlomyslnost se dala odpustit, byla celkem roztomilá.

S přátelstvím byl konec. Tož tak:

Jednoho dne Aleše napadlo navštívit dávného kamaráda v jeho poslanecké kanceláři. Od psacího stolu mu žoviálně pokynul ctihodně vyhlížející pán v dobře padnoucím obleku a gestem nabídl křeslo u konferenčního stolku. I když u něho stála ještě dvě křesla a pohovka, hostitel setrval na svém místě. Sepjal ruce a načal zdvořilou konverzaci. Co manželka, děti, známí a tak. Pak nastala odmlka. „No a co po mně teda chceš?" přerušil mlčení poslanec. Aleš se zarazil. „Za mnou totiž všichni přicházíte, jen když něco potřebujete," objasnil činitel.

„Ty vole," pronesl Aleš procítěně, „já tě přišel vytáhnout na pivo!" A poslal ho někam, ale ne do háje.

Nějak jsem si to nedokázala dát dohromady. Marně jsem hledala v minulosti náznaky budoucího nabobství, ale nenacházela. Anebo... anebo je funkce něco jako zákeřná nemoc, která proměňuje původního člověka v instituci, ne-li monstrum?

A co pak? Dojde po uplynutí funkčního období k návratu do původního stavu? To se nedozvím. Ti někdejší kamarádi už se dohromady nedali.

Vyšlo v rámci mediální spolupráce s Literárními novinamiPublikováno se souhlasem vydavatele.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Jak můžete někoho obvinit bez důkazů?

Vaše vláda nálepkuje dost často, vy hlavně a chcete bojovat proti dezinformacím, ale jdete podle vás příkladem? Je podle vás v pořádku, že někoho obviníte a pak nejste schopný u soudu říci, na základě čeho a svá obvinění doložit? A omluvíte se SPD nebo se odvoláte? https://www.parlamentnilisty.cz/p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 351. díl. Coriolanus

20:28 Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 351. díl. Coriolanus

Ve vaší blízkosti, pánové, by mi mohl změknout mozek... Petr Žantovský našel zdroj pro poetické zhod…