Jiří Bátěk: Když je na co navazovat aneb „demokracie“ (nejen) u nás

22.03.2016 15:23

Je poněkud úsměvné sledovat hon na Babiše z důvodu podezření dotačního podvodu v souvislosti s farmou Čapí hnízdo.

Jiří Bátěk: Když je na co navazovat aneb „demokracie“ (nejen) u nás
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr financí Andrej Babiš

Je to jen dílčí část problému, jeden střípeček v mozaice, která je mnohem pestřejší a hlubší, než jen nějaký dotační podvod. Přesto je ale dobrý v tom, že boří jeden mýtus, který se nějaký čas mezi lidmi udržoval. Někteří lidé totiž měli představu, že by bylo dobré, aby do politiky vstupovali bohatí lidé, protože ti nebudou mít potřebu se obohacovat. Představa lichá a naivní, protože miliardář klidně může vycucnout ubohých 50 milionů – prostě mu to stojí za to, neb hamižnost nemá konce.

Jak se můžeme snadno přesvědčit, mnohem větší lumpárny nejsou tak mediálně přetřásané, a přitom jsou dopadem na občany horší a dlouhodobější:

Zájem prosadit nové tarify elektřiny, kde poplatky za distribuci se budou platit podle velikosti hlavního jističe, nikoliv podle spotřeby jako dosud (dopad zejména na malospotřebitele).

Privatizace nerostného bohatství, vody (ve více než polovině České republiky prodávají českou vodu cizinci, každý rok posíláme zcela zbytečně do zahraničí až 5 mld. Kč).

Nelegální obchody s LTO (důsledek nedokonalé legislativy z první poloviny 90. let) přinesly miliardové daňové úniky i násilnou kriminalitu

Solární bublina z roku 2010, na kterou budeme doplácet ještě deset let, konečný účet se přiblíží 400 miliardám se zajímavými jmény, ruku v ruce s podvody při vydávání licencí.

Daňové ráje i v rámci EU.

Připravované smlouvy typu TTIP s omezováním pravomocí národních států.

Prostě účelové obohacování se na úkor většiny, tahání peněz z kapes obyčejných lidí, někdy posvěcené zákonem, jindy ne. Je v tom však nějaký rozdíl? Proto je hon na Babiše pokrytecký. Mnozí penězovody z EU nevyužívají proto, že nemají příležitost, popř. dělali horší věci, které se ale na veřejnost vůbec nedostaly nebo se na ně již zapomnělo. Kauzu vyšetřit a jít dál.

Mimochodem, neustále nám tendenčně podsouvané polarity „dobra“ a „zla“ chápané geograficky se, po zhlédnutí dokumentárního filmu o bývalém analytikovi NSA Edwardu Snowdenovi, který popisuje masové shromažďování dat nejen soukromé elektronické komunikace stovek miliónů lidí, jeví v zajímavém světle. Ne že by to člověk netušil. Můžeme si však snadno ověřit, že pojmy jako „demokracie“ jsou již opravdu jen prázdné floskule.

Vyšlo v rámci mediální spolupráce s Literárními novinami.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Populismus?

Dobrý den, proč s návrhem na snížení platu přicházíte až teď před volbami? A jestli vám přijde vysoký, což nerozporuji, zajímalo by mě, co s tak vysokým platem děláte vy? Dáváte třeba část na dobročinné účely, jako to třeba dělal prezident Zeman? A ještě jedna věc, není plýtvání penězi celý chod EU,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: O bezpečnostních aktivech

15:22 Petr Hampl: O bezpečnostních aktivech

Denní glosy Petra Hampla.