Jiří Bátěk: Výchova dětí jako čekání na Godota

13.06.2016 21:10

„Neexistuje jiná rozumná forma výchovy, než být příkladem - nelze-li jinak, tedy odstrašujícím.“ Albert Einstein

Jiří Bátěk: Výchova dětí jako čekání na Godota
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kojenec

S téměř pětiletým synkem jsme se vydali na procházku k Sázavě, abychom se podívali na kachny. Po chvíli se k nám přidala malá, asi tříletá baculatá holčička oblečená do růžového. Něco se nám pořád snažila sdělit, ale nerozuměli jsme téměř ničemu, takže jsme ji po nějaké době přestali sledovat. Byla však neodbytná. Přistoupila ještě o pár kroků blíže, chvíli opět něco žvatlala a po krátké odmlce nám sdělila už srozumitelnou češtinou, že nás „zaštřelí“, protože má „pištol“. A skutečně, z kapsy vytáhla hračku pistole a začala (naštěstí jako) střílet. Řekl jsem jí, že tím, že nás zastřelí, si ničím nepomůže, ale jela si pořád po svém. Tak jsme se sebrali a raději odešli.

Při tomto setkání jsem plně pochopil apel již zesnulé švýcarské psychiatričky Elisabeth Kübler-Rossové, abychom vychovali alespoň jednu generaci dětí, kterou bychom nezatížili násilím z přihlouplé televize a počítačových her, či z nich výchovou nedělali prostitutky („Bude tě mít rád, když…“). Jenže člověk může předat jen to, co sám umí. A změna bolí. Proto třeba ti, co jsou v dětství zneužíváni, v dospělosti dělají to samé svým dětem. Jak z toho ven?

Produkt „skvělé“ výchovy je možné vidět dnes a denně. Od bezohledného zaparkování uprostřed silnice, kdy si dotyčná jen „odskočí“ odvést dítě do školky a ostatní řidiči tak musejí čekat, přes odmítání uklízet potřeby po svých psích miláčcích. Na té makroúrovni to vidíme třeba v oblasti současného oligarchického systému, kde se ekonomice podřizuje vše a pro lidství nezbývá místa. Krásně to vystihl prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák, když jako populismus (!) označil schválenou otcovskou dovolenou: „Nevím, kdo na to bude vydělávat. Vláda samozřejmě může rozhazovat, ale udržíme tempo ekonomiky? Hlavním pojmem je produktivita práce, ale to vláda a odbory neznamenají.“ Opravdu, dělat něco pro lidi je „populismus“. Obavu pana Hanáka bych chápal snad jako oprávněnou v době Rakouska-Uherska, kdy měly ženy třeba 5-6 dětí. Nebýt ale v práci 7 dní po porodu potomka v době, kdy na jednu ženu v republice připadá cirka 1,57 dětí? Pokud nás tohle má srazit do kolen, tak už to můžeme zabalit asi rovnou, ne?

Vyšlo v rámci mediální spolupráce s Literárními novinami

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: I. čtvrtletí - růst čínské ekonomiky o 5,3 %

16:14 Jiří Paroubek: I. čtvrtletí - růst čínské ekonomiky o 5,3 %

Světové agentury, vč. např. Bloombergu, zveřejnily počátkem týdne čísla převzatá od čínského statist…