Jiří Vyvadil: Česko by mělo odvážně odstartovat diskuzi o změně úmluvy o uprchlících z roku 1951

20.08.2015 10:08

Jan Čulík z Britských listů a mnozí další mají částečnou pravdu v tom, že kroky každé vlády, a tedy i té naší jsou limitovány mezinárodní úmluvou o uprchlících, kterými je vázána a obecně – ale jen obecně platí- že státy jsou povinni přijímat uprchlíky pronásledované z důvodů náboženských, rasových či politických…Záleží totiž vždy na výkladové politice té které země a ačkoliv veřejnost tomu nevěří, zkušenost je ta, že Česká republika je v tomto ohledu po mnoho let zřejmě z Evropy nejtvrdší. U nás často neprojde ani ten, komu z politických důvodů vystříleli celou rodinu – ale to jen na okraj.

Jiří Vyvadil: Česko by mělo odvážně odstartovat diskuzi o změně úmluvy o uprchlících z roku 1951
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Vyvadil

Už z této jednoduché definice je jasné, že zejména v případě pronásledování z náboženských důvodů by byla povinnost přijmout všechny uprchlíky například muslimského náboženství, kdy šíité jsou ohrožováni na životě sunity a naopak. Je nepochybné, že kromě toho, že Západ nesmyslně odstartoval ony válečné konflikty v celé severní Africe, ale nejen jí, a započal onen rozvrat, o další pokračování pronásledování se starají i jednotlivé státy této oblasti, které podle svých úzkých často mocenských zájmů podporují tu sunitské tu šíitské džihádistické skupiny a nastává dominový efekt, který nejenom že nekončí, ale i v budoucnu se jistě bude hrotit a přinese s sebou další vyvražďování a další statisíce a milióny uprchlíků.

A z tohoto úhlu pohledu a hlavně budoucnosti je uchování mezinárodní úmluvy o uprchlících z rok 1951 naprosto neudržitelná.

Aniž bych šel nějak podrobně do minulosti, je dobré si připomenout, že tato úmluva vznikla z důvodu řešit masové přesuny v důsledky 2.světové války, ovšem šlo v podstatě o uprchlíky v podstatě jednoho civilizačního okruhu, což se nyní neděje.

Nevede k odpovědnosti ty státy, které masu uprchlíků vytváří

Druhou hrubou vadou je, že nevede k odpovědnosti ty státy, které masu uprchlíků vytváří a které….tralala, tralala…mohou dělat, že se jich to vlastně ani moc netýká a dokonce si stěžovat, že si uprchlíci k nim vůbec dovolují přicházet.

Zvyšuje se mi adrenalín, když sleduji hořekování Francie a Británie nad masou uprchlíků, ačkoliv zrovna tyto dvě země svou agresivní válečnickou politikou v severní Africe masy zubožených uprchlíků pomáhaly vytvářet. V tomto ohledu by bylo zapotřebí v úmluvě stanovit zvláštní povinnost zemí přijmout uprchlíky, zemí, podílejících se na válečných útrapách vedoucí ke vzniku uprchlictví, které tak činily bez mezinárodního mandátu daným rozhodnutí Rady bezpečnosti.

Zcela na rovinu, proti tomu by mimochodem tyto dvě země, které jsou členem Rady bezpečnosti ostře jistě protestovaly. Přesto by i tímto směrem měla debata být vedena. Jinak to totiž nejde.

Základním plotem by mohla být zásadní změna 65 let staré úmluvy

Co ale by mělo být zřejmě nejdůležitější, je možnost pozastavit pro národní stát účinnost úmluvy pro své území v případech, kdy tím může být ohrožen podstatným způsobem veřejný pořádek, a bezpečnost země. Totéž by mělo platit i pro země tranzitní.

Jen tak z vody: rozhodně se tranzitní země jako Řecko, Maďarsko, Itáleie, ale i Srbsko (které jsou na hranicích oněch světů) a další dostávají do situace, kdy nejsou s to pro statisíce migrantů tranzit navíc absurdně komplikovaný předpisy EU, zajistit. Z hlediska cílových zemí se do zoufalé situace může dostat i Německo, Rakousko či Švédsko. V současné situaci nic takového nehrozí České republice, ovšem nikdo nemůže vědět, co nastane třeba za 5 let.

Včera jsem si výjimečně dopřál ten přepych a sledoval ČT od půl 10 do konce na téma uprchlíků… Zaznělo tam několikrát : ploty, ploty, ploty ….čínská zeď…Nepochybně, že někde ploty jsou možné a směrem na Calais - zdá se - místní orgány a stavební firmy velmi zamakaly, ale jinde obtížné.

Tím základním plotem, chránícím přijímající státy, by však mohla být zásadní změna 65 let staré úmluvy, která rozhodně nepočítala s tímto stěhováním národů, které výmluvně připomíná vpády barbarů do římské říše a které – a to je to závažnější – zatím jen započalo.

Vždy musí být někdo první

Česká diplomacie našla řeč s Milošem Zemanem a on jako jediný pojede na oslavy ukončení 2. světové války do Číny. Skvělé a odvážné.

Na podzimním zasedání Valného shromáždění chce využít prezident oněch přidělených 5 minut k projevu k zásadnímu prohlášení.

Není palčivějšího problému dneška z hlediska fungování OSN právě absolutní zastaralost úmluvy o uprchlících, její důsledky mohou některé státy – a mluvil jsem o nich – paralyzovat.

Pojďme do toho a změňme svět…

Takové vystoupení by bylo bombou, což Miloši Zemanovi k jeho naturelu vyhovuje, ale zároveň pro svět nanejvýš potřebné.

Nečekejme až pod faktem zhroucení svých států s tím přijde někdo jiný.

Buďme první.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bohdan Babinec: Není chování mocných světa, Evropské unie, USA a NATO farizejské?

12:16 Bohdan Babinec: Není chování mocných světa, Evropské unie, USA a NATO farizejské?

Jsme svědky brutální války, kterou vede agresivní Putinovo Rusko proti Ukrajině. Tuto agresi odsoudi…