Josef Liška: Nezapomeňme na oběti nejhrůznějšího zločinu německých nacistů

14.07.2017 21:36 | Zprávy

Tak například o umístění velkoprodukčního vepřína v Letech u Písku, kde stával internační tábor pro cikány (tehdy to ještě nebyli Romové) se píše a hovoří často. O tom, jak si své vytrpěli, když byli donuceni pracovat, nezapomínají páni redaktoři z televize rozhlasu i novin vždy v příhodné době podat zprávu. Nikdo z nich si ale v těchto dnech nevzpomněl na tragické, smutné výročí 13. července 1943. Tehdy, rok po Lidicích a Ležákách s podobnou bestiální brutalitou němečtí okupanti vyvraždili a vypálili obec Český Malín ve Volyňské oblasti na Ukrajině.

Josef Liška: Nezapomeňme na oběti nejhrůznějšího zločinu německých nacistů
Foto: Jan Abraham
Popisek: Desítky delegací pokládají věnce při pietní vzpomínce na oběti nacistického zločinu

Letos, 15. července si událost se jmény 374 nevinných obětí nacistické ideologie připomenuli při slavnostním pietním aktu v Novém Malíně stovky poutníků, vlastenců, příbuzní a pozůstalí. Záštitu nad akcí převzal hejtman Olomouckého kraje a zdůraznil tak význam  uchování památky českých občanů na Volyni.

Jaká byla jejich životní historie?

V Čechách na Lounsku a Žatecku se ve druhé polovině 19. století objevila zajímavá zpráva: »V carském Rusku ve Volyňské oblasti na Ukrajině je nabízena zájemcům k odkoupení půda k samostatnému hospodaření.“ Několik českých rodin se rozhodlo k odvážnému kroku a vydali se do neznámého světa.

Využili příležitost a daleko od svých rodných domovů pak začali hospodařit. Byli pracovití, moudří zemědělci, ovocnáři i šikovní řemeslníci. Dařilo se jim a postupně za nimi přijížděli další. Po několika letech, v roce 1871, založili osadu a protože v sousedství byl Ukrajinský Malín, nazvali si ji po svém – Český Malín.

Brzy se stali pro široké okolí v oblasti jedinečným vzorem a mnohým  i učiteli. Postavili si školu s českým vyučovacím jazykem, založili obecní knihovnu a ochotnický, divadelní spolek. Položili tak základ pro uchování vlasteneckého sebevědomí a tradičních zvyků svých předků.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: PV

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Brandtner: První sněm slovenských svobodných médií

15:31 Petr Brandtner: První sněm slovenských svobodných médií

Minulý týden se sešlo několik desítek zástupců nejdůležitějších slovenských médií, která se označují…