Letos, 15. července si událost se jmény 374 nevinných obětí nacistické ideologie připomenuli při slavnostním pietním aktu v Novém Malíně stovky poutníků, vlastenců, příbuzní a pozůstalí. Záštitu nad akcí převzal hejtman Olomouckého kraje a zdůraznil tak význam uchování památky českých občanů na Volyni.
Jaká byla jejich životní historie?
V Čechách na Lounsku a Žatecku se ve druhé polovině 19. století objevila zajímavá zpráva: »V carském Rusku ve Volyňské oblasti na Ukrajině je nabízena zájemcům k odkoupení půda k samostatnému hospodaření.“ Několik českých rodin se rozhodlo k odvážnému kroku a vydali se do neznámého světa.
Využili příležitost a daleko od svých rodných domovů pak začali hospodařit. Byli pracovití, moudří zemědělci, ovocnáři i šikovní řemeslníci. Dařilo se jim a postupně za nimi přijížděli další. Po několika letech, v roce 1871, založili osadu a protože v sousedství byl Ukrajinský Malín, nazvali si ji po svém – Český Malín.
Brzy se stali pro široké okolí v oblasti jedinečným vzorem a mnohým i učiteli. Postavili si školu s českým vyučovacím jazykem, založili obecní knihovnu a ochotnický, divadelní spolek. Položili tak základ pro uchování vlasteneckého sebevědomí a tradičních zvyků svých předků.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: PV