Josef Mrázek: Svaz pacientů souhlasí se zvyšováním zdravotního pojistného placeného státem. Proč?

20.04.2015 18:16

Poslední dobou slyšíme ministra financí Babiše, jak kritizuje ministra zdravotnictví ohledně výdajů ve zdravotnictví. Na druhé straně každý rok by měl stát dorovnat dluh na zdravotním pojištění za své pojištěnce, aby bilance byla vyrovnána. Proč se tak neděje?

Josef Mrázek: Svaz pacientů souhlasí se zvyšováním zdravotního pojistného placeného státem. Proč?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lékař s pacientem, ilustrační foto

Pojistné placené státem za nevydělávající občany bylo při formování veřejného zdravotního pojištění v roce 1992 koncipováno tak, že nemusí samo pokrýt všechny náklady na zdravotní péči o tuto část populace, ale má se vždy v červnu stanovovat pro příští rok vládním nařízením tak, aby bilance systému veřejného zdravotního pojištění mohla být vyrovnaná. Tento postup odpovídá tomu, že každý občan má právo na patřičnou zdravotní péči placenou z veřejného zdravotního pojištění a je věcí státu, aby ji obstaral hospodárně a tím minimalizoval potřebné náklady. Pokud stát nezajistí úplnou hospodárnost, na nároku občanů na patřičnou zdravotní péči se nic nemění, musí být poskytnuta, i když v režimu neúplné hospodárnosti, a ministr financí se může domáhat úspor, ale nesmí omezovat ústavní nároky občanů.

Pokud ministr zdravotnictví správně odhadl, jakou částku potřebuje na finanční krytí patřičné zdravotní péče v roce 2016, a podle toho navrhl zvýšení pojistného za státní pojištěnce, je to v pořádku a ministr financí s tím musí počítat v rozpočtu, je to svého druhu mandatorní výdaj státu. Ministr financí by mohl pouze navrhnout, aby byla příjmová stránka veřejného zdravotního pojištění posílena jinak, zejména formou úplného odstranění stropů pro odvod pojistného a zavedení stejného pojistného při stejném příjmu bez ohledu na způsob výdělečné činnosti. Přitom připomenout, že Ústava ČR předpokládá solidární systém, ve kterém zdravější platí více, než se na ně vynakládá.

Také ministr zdravotnictví, by se měl důsledně držet toho, co je vysvětleno v prvním odstavci, a neměl by mluvit o automatické valorizaci pojistného za státní pojištěnce. Ta nemůže splňovat požadavky Ústavy ČR, protože není možné spolehlivě vystihnout, jak se budou nutné náklady na patřičnou zdravotní péči vyvíjet. Je dost smutné, že stále je nutné obhajovat to dobré, co naše ústava obsahuje, že totiž primárním úkolem je obstarat patřičnou zdravotní péči, ovšemže co nejhospodárněji, a teprve podle toho stanovit, kolik peněz bude potřeba k uspokojení Ústavou ČR garantovaných nároků občanů.

Josef Mrázek, viceprezident Svazu pacientů ČR

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Josef Mrázek

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ladislav Jakl: Evropská unie - léčba otevřených ran solí

15:49 Ladislav Jakl: Evropská unie - léčba otevřených ran solí

Denní glosa Ladislava Jakla