Karel Randák: O čem psát?

11.10.2016 12:29

Člověk neví, o čem by měl psát dříve. V uplynulých 14 dnech se stalo tolik pozoruhodných věcí, že by se zajímavá glosa dala napsat téměř obden. Z hlediska NFPK a jeho zaměření bylo velmi zajímavé, jak rychlý názorový veletoč dokázal předvést pan Blažek, coby šéf parlamentní vyšetřovací komise v kauze reorganizace PČR. Tento dobrý muž se zřejmě nenamáhal detailně seznámit s materiálem GIBS (mj. zveřejněném na stránkách NFPK).

Karel Randák: O čem psát?
Foto: red
Popisek: Karel Randák má v Nadačním fondu proti korupci na starosti vyšetřování

Kdyby tak totiž učinil, nemohl by obratem ruky informovat média a jejich prostřednictvím sugerovat veřejnosti, že se policejní prezident Tuhý stal obětí šikany ze strany olomouckých státních zástupců a podvratných živlů z řad policistů. Ze zmiňovaného materiálu totiž jasně vyplývá, že pan policejní prezident, tento „věšák na uniformu“, nejenže neváhal vyšetřovatelům GIBS lhát, ale dokonce se pokusil, tváří v tvář nezpochybnitelným faktům, zatáhnout do věci svého nezletilého syna a svoji, byť bývalou, manželku. Nedokáži si představit, co by mohlo ještě více zpochybnit věrohodnost pana Tuhého. Jak se však zdá, nic nedokáže zviklat ministra Chovance, který sám neváhal ve své bakalářské práci opisovat od přeloučského maturanta, v jeho podpoře tohoto ometálovaného rádoby policisty. Inu, vrána k vráně.

Stejně pozoruhodnou skutečností je, jak lehce mnozí novináři přistoupili na verzi tohoto případu, která je jim předkládána ať již Policejním prezidiem nebo Ministerstvem vnitra. U těchto institucí, beztak vrcholně nedůvěryhodných, se nedal jiný přístup očekávat. Zájmem novinářů by mělo být dopídit se skutečného stavu věcí a teprve následně o těchto faktech informovat veřejnost. Dnes se tzv. investigativní novinářská práce omezuje na pouhé zveřejňování názorů jedné či druhé strany bez ambice a se strachem zaujmout k věci vlastní postoj. Ke škodě věci, neboť podobný přístup vyvolává dojem, že média se ocitají v lokajském postavení k nejrůznějším mocenským skupinám.

Závěrem cosi optimističtějšího. Za zmanipulování IT zakázek na výplatu sociálních dávek na MPSV byl, byť zatím nepravomocně, odsouzen exnáměstek ministra Drábka Vladimír Šiška na šest let nepodmíněně a k zaplacení pokuty 282 milionů korun. Peníze samozřejmě nikdo nikdy neuvidí, trest odnětí svobody by však mohl být dobrým mementem pro všechny další Šišky. A možná ještě lepší zprávou je, že byla policií zadržena a obviněna pražská státní zástupkyně Dagmar Máchová. Tato velmi svérázná figurka měla v minulosti na svědomí mnoho pozoruhodných rozhodnutí, motivovaných zjevnou snahou selektivně vybírané lidi stíhat a naopak jiné, rovněž vybrané, před trestním stíháním ochránit. V tomto případu se lze dočkat mnohých překvapujících odhalení, bude-li to vyšetřovacím orgánům umožněno. Nitky totiž sahají vysoko a jde o miliardy korun.

P.S.: A vůbec nejzajímavější je, že tzv. Hranická propast je nejhlubší objevenou zatopenou propastí světa.

Vyšlo v rámci mediální spolupráce s Nadašním fondem proti korupci.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Jak můžete někoho obvinit bez důkazů?

Vaše vláda nálepkuje dost často, vy hlavně a chcete bojovat proti dezinformacím, ale jdete podle vás příkladem? Je podle vás v pořádku, že někoho obviníte a pak nejste schopný u soudu říci, na základě čeho a svá obvinění doložit? A omluvíte se SPD nebo se odvoláte? https://www.parlamentnilisty.cz/p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 351. díl. Coriolanus

20:28 Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 351. díl. Coriolanus

Ve vaší blízkosti, pánové, by mi mohl změknout mozek... Petr Žantovský našel zdroj pro poetické zhod…