Karel Wichs: Co se stane, když v Katalánsku…

12.12.2017 7:33 | Zprávy

Prosincové volby v Katalánsku jsou přede dveřmi a mnozí si kladou otázku, jak asi dopadnou. Může se opakovat situace z letošního podzimu, kdy – tentokrát legálně – vyhlásí nově zvolení poslanci samostatnost nebo má madridská vláda v záloze nějaký háček, kterým by tomu zabránila?

Karel Wichs: Co se stane, když v Katalánsku…
Foto: archiv
Popisek: Katalánsko

Když vyhrají zastánci katalánské samostatnosti, nemusí dojít k vyhlášení samostatnosti. Jednak by to bylo protiústavní, pokud se nezmění základní zákon, jednak se většina představitelů separatistických stran zavázala, že budou usilovat o samostatnost legálními cestami. Mezi ně patří i změna Ústavy. Nevzdávají se prý svého cíle, ale chtějí ho dosáhnout bez stanovení časového harmonogramu, a to i kdyby měl trvat léta. Pouze malá skupina okolo expremiéra Carlese Puigdemonta soustředěná jako tvrdé jádro zastánců republiky, jak o sobě mluví, trvá na svém: chce, aby nový parlament, který vzejde z voleb 21. prosince vyhlásil nezávislost na Španělsku do osmnácti měsíců. Sám Puigdemont obvinil z Bruselu madridskou vládu, že ho chce trestat za činy, k jejichž naplnění zavázal, když byl v roce 2016 zvolen katalánským premiérem. Madrid na něj zrušil evropský zatykač, aby ho mohl soudit pro všechny zločiny, z nichž ho viní. Některé z nich v Belgii nejsou trestným činem, a tak by mohl být vydán do Španělska, jen kdyby se Madrid zavázal, že z nich nebude obviněn. Puigdemont kandiduje v prosincových volbách do parlamentu a lze předpokládat, že bude zvolen. Jestli tím dosáhne imunity nebo bude parlamentem vydán justici, je už jiná otázka. Dá se předpokládat, že v případě vítězství separatistů nedojde k situacím, jakých byla Evropa svědkem v průběhu letošního roku.

Pokud vyhrají volby strany, které chtějí zůstat ve španělské rodině, určitě dojde k velké diskusi o změně Ústavy. Lidovci si ji přejí nejméně a po letech odmítání tvrdí, že je možné přerozdělování centrálně vybraných peněz, což nejvíce trápí Katalánce, vylepšit i v rámci stávající Ústavy. Socialisté už před volbami (katalánskými) slíbili, že by přistoupili k určitému vylepšení přerozdělování financí, ale ve vypjaté atmosféře boje o samostatnost neměli výrazný volební výsledek. Nejvíce nadějí se vkládá do centralistické strany Podemos. Patří mezi ty nové, což má oproti těm tradičním své výhody i nevýhody. Výhodou je, že zatím nebyla do ničeho zapletena, ani do korupčních afér lidovců, ani do nerozhodnosti socialistů. Výhodou také je, že Podemos má celošpanělskou základnu, která si stojí za svou katalánskou odnoží. Její představitelka Inés Arrimadas, která chce kandidovat na katalánskou premiérku, v sobotu 9. prosince na shromáždění v Tarragoně slíbila, že se podívá pod koberec na výdaje minulých separatistických vlád. Bude-li zvolena premiérkou, nechá provést audit, aby zjistila, jestli peníze na sociální potřeby nešly na podporu akcí za katalánskou samostatnost. Zní to líbivě jako předvolební slib, ale o totéž se už zajímá španělská justice, a ta má v zemí velkou prestiž.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Jak přesně chcete docílit těch sankcí za omezování svobody slova?

Jak by to jako vypadalo v praxi, protože to omezování tu je, i když ti, co se ho dopouští tvrdí opak. Problém taky je, že vás třeba nechají nechají říci svůj názor, ale vzápětí vás za něj nálepkují. Třeba tato vláda. Na takové případy by se postihy také vztahovaly? A jaká? A jak chcete postihnout om...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Halík: Zakázané ovoce vždy nejlépe chutná

15:16 Jiří Halík: Zakázané ovoce vždy nejlépe chutná

Přečetl jsem si článek europoslance Zdechovského, ve kterém žádá eurokomisařku Leyenovou o zákaz sov…