Kristián Chalupa: Trumpův úspěšný dvojboj. Jedním úderem ztrestal Asada a varoval Kim Čong-una

08.04.2017 21:40

GLOSA. Donald Trump udělil tvrdou lekci režimu syrského prezidenta Bašára Asada. V souvislosti s nedávným chemickým útokem vládních syrských sil na město Chán Šajchún v provincii Idlib dal povel k odvetnému útoku střelami s plochou dráhou letu Tomahawk na leteckou základnu Šajrát.

Kristián Chalupa: Trumpův úspěšný dvojboj. Jedním úderem ztrestal Asada a varoval Kim Čong-una
Foto: Facebook D. Trump
Popisek: Donald Trump

Drtivá většina zemí svobodného světa ozbrojenou akci USA přivítala. Rusko a Írán ji samozřejmě označilo za agresi vůči suverénnímu státu.

Vemte si Babiše

Před týdnem jsem náhodně hovořil v maďarském Mosonmagyarováru se dvěma absolventkami Vysoké školy ekonomické z Bratislavy. Byly to dámy ve středních letech.

Řeč přišla nejdříve na našeho ministra financí Andreje Babiše, o kterém obě shodně řekly, že nám ho závidí a že by si přály, aby byl ministrem financí u nich na Slovensku.

Řekl jsem jim, že bych si také hodně přál, aby pan Babiš byl správcem státní pokladny v Bratislavě, a ne u nás.    


PSALI JSME: Jaderné šílenství, způsob, jak severokorejský diktátor Kim Čong – un bojuje o přežití


Pak se řeč stočila na „zločiny“ Spojených států amerických a zároveň na „mírovou“ politiku dnešního Putinova Ruska. Ta radikálnější z nich zmínila kromě jiného rovněž válku v Koreji z období 50. let.

Snažil jsem se jí vysvětlit, že tehdejší zásah USA pod vlajkou OSN zachránil aspoň část Koreje před hrůznou totalitou, která na severu země již celých 70 let neskutečným způsobem terorizuje vlastní národ.

V jižní části poloostrova se naopak po obdobích vojenských diktatur rozvinula moderní a ekonomicky prosperující demokratická společnost.  Tyto mé argumenty neměly ale úspěch.

Večeře za útoku

Ve stejnou dobu, kdy na vojenskou základnu Šajrát dopadaly americké rakety Tomahawk, pobýval v USA na oficiální návštěvě prezident ČLR Si Ťin-pching. Jak známo, lidová Čína je v podstatě jediným spojencem KLDR, která ohrožuje sousední země zbraněmi hromadného ničení.

Prezident Trump si nemohl pro svůj vojenský zákrok v Sýrii vybrat lepší okamžik. Zničením základny v Šajrátu nekompromisně ztrestal syrského samovládce a oblíbence Moskvy Asada a zároveň v přítomnosti čínského prezidenta jakoby varoval severokorejského diktátora Kim Čong-una před dalšími provokacemi.

V době amerického útoku snad dokonce probíhala slavnostní večeře prezidentů obou velmocí. Více než příznačné.

Psáno pro HlidaciPes.org, Ústav nezávislé žurnalistiky.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Velké sny a prázdná kapsa

15:52 Zbyněk Fiala: Velké sny a prázdná kapsa

Končící Evropská komise zkouší ještě udat strategii pro příští volební období, s nejasnými návrhy, n…