Libor Dvořák: Ukrajinský prezident má plán, jak odříznout separatisty od zdrojů z Ruska

19. 8. 2014 19:47

„Zbořme systém zásobování teroristů,“ byl hlavní apel ukrajinského prezidenta. Důvod pro svolání této porady je jasný: jeden z nových separatistických vůdců Alexandr Zacharčenko před pár dny oznámil, že řady jejich oddílů posílilo dalších 1200 mužů, vycvičených v Rusku, a také značné množství těžké vojenské techniky.

Libor Dvořák: Ukrajinský prezident má plán, jak odříznout separatisty od zdrojů z Ruska
Foto: KPR
Popisek: Miloš Zeman s nově zvoleným prezidentem Ukrajiny Petrem Porošenkem

Ruská strana podobné informace utkvěle popírá, ale Porošenko prohlásil, že ukrajinské tajné služby naopak přesun mužů i zbrojních systémů „od východního souseda“ potvrdily. 

Porošenko znovu, stejně jako před pár dny, prohlásil, že část této techniky ukrajinské ozbrojené síly zničily a k tomu dodal: „Musíme naše síly přeskupit tak, abychom zabezpečili obranu svého území, a také pokračování naší ofenzivy.“ 

Představa ukrajinského prezidenta o nové taktice jeho vojáků je taková, že je třeba „rozčlenit území, doposud kontrolovaná separatisty, na jednotlivé enklávy a neprodyšně je obklíčit, aby tam nadále nemohly proudit dodávky zbraní a střeliva.“ 

Během zmíněné porady Porošenko také prohlásil, že Donbasu hrozí ekologická katastrofa. Jaká, sice neuvedl, ale řekl, že se o ni postarají separatisté: „Teroristé v donbaských městech jsou lidé nahodilí, jež s těmito místy nic nespojuje, proto se řídí taktikou ‚čím hůř, tím líp‘. Tito lidé ničí infrastrukturu a za případnou pohromu ponesou odpovědnost výhradně oni a jejich zahraniční protektoři,“ řekl Petro Porošenko. 

Tato prohlášení ukrajinského prezidenta přicházejí zároveň se zákonem, který ukrajinské policii umožňuje v pásmu antiteroristické operace zahajovat smrtící palbu bez varování. Takováto palba může být vedena po lidech, kteří jsou v souladu se zákonem považováni za teroristy. Neuvádí se ovšem, kdo a jak to ověří a rozhodne. 

Na Porošenkově plánu není nic tak neobvyklého: pokud by se podařilo zásobovací koridory přerušit, zničení separatistů by bylo záležitostí pár týdnů. Problém je v tom, že v Luhanské oblasti je stokilometrový úsek hranice, který Ukrajina vůbec nekontroluje. A v podstatě dobýt takový kus území není tak snadné, jak si to Petro Porošenko možná představuje.

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: rozhlas.cz

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petice: Nerostné bohatství České republiky patří všem jejím občanům

11:44 Petice: Nerostné bohatství České republiky patří všem jejím občanům

Vyzýváme Poslaneckou sněmovnu PČR, aby přijala zákon, opravňující k těžbě českého lithia výlučně dom…