Lukáš Petřík: Bouře v ulicích, přijde pravicová kontrarevoluce, těší se reakcionář Tomský

22.10.2011 21:24

ParlamentníListy.cz oslovily pravicového myslitele, politologa a nakladatele Alexandera Tomského, aby okomentoval vlnu protikapitalistických demonstrací na Západě, kde se objevují hesla proti kapitalismu, sociální nerovnosti, proti bankéřům. Ten se obává, že napětí se bude stupňovat.

Lukáš Petřík: Bouře v ulicích, přijde pravicová kontrarevoluce, těší se reakcionář Tomský
Foto: Hans Štembera
Popisek: Mladí lidé demonstrující v Praze

Tomský se domnívá, že vlna, ale spíše vlnky demonstrací v hlavních městech Západu, nepočítáme-li mohutné nepokoje ve Španělsku, Portugalsku a Řecku, kde už státní výdaje klesají, proti kapitalismu, zvětšující se sociální nerovnosti a bankéřům je především výrazem obav z nejisté budoucnosti středostavovské mládeže. Dlouholetá historicky nebývalá prosperita Západu se zdá být podle Tomského na dlouho, ne-li navždy, ohrožena a tak jsou podle něho obavy z budoucnosti pochopitelné.

Marxismus z univerzit

„A protože jsou dnes mnohonásobně nafouklá humanitní studia západních univerzit stále zdrojem marxistické konspirační teorie dějin, je tvrdé jádro demonstrantů ovlivněné starou vírou, že za všechno může kapitalismus, čímž je míněn relativně svobodný, málo regulovaný, trh, který řídí kapitalisté a bankéři ke svému prospěchu na úkor společnosti. O skutečnosti, že dvacetileté období růstu a globální ekonomiky, které tak monumentálně zvýšilo životní úroveň musí mít na svědomí tentýž svět, kterému říkají kapitalismus, tito lidé nepřemýšlejí, stejně jako nereflektují známé příčiny dnešní krize," říká Alexander Tomský.

„Vždyť to byl všude především neúprosný růst státní byrokracie, neúměrné platy státního sektoru, z principu špatné státní zakázky, nejrůznější (eko) i jiné dotace a nekonečný růst zbytečných humanitních vysokoškolských studií, nemluvě o státních dluzích eurozóny a levných penězích, který nakonec přidusil onen nenáviděný trh, jenž to už dnes nestačí všechno živit," dodal Tomský.

Kontrarevoluce a konflikt

Cesta zpátky je podle Tomského nevyhnutelná, padesátiprocentní státní otesánek (HDP) je prostě neudržitelný a žádné odbory státních zaměstnanců (jiné prakticky nejsou) to zastavit nemohou.

„Třetí cesta Blaira ,u nás Špidly, už dávno neexistuje. To neznamená, že se sociální demokraté, a nejen oni, nebudou pokoušet zvyšovat daně a zadluženost státu, a tím ještě víc přidusit, případně inflačně nafouknout, ekonomiku až do konečné fatální krize, jejíž politický scénář čeká na nové politiky. Je dokonce pravděpodobné, že po dnešních tzv. středově pravicových vládách v Evropě přijdou opět ke slovu socialisté, kteří to všechno z větší části zavinili. Takové už je automatické kyvadlo politiky," předpokládá Tomský.

Sociální demokraté ovšem podle něho nebudou schopni či ochotni seškrtat státní výdaje a žádné zvýšení daní bohatším hospodářský růst nenastartuje. „Takže konflikt a nějaká konzervativní kontrarevoluce nastat musí. V Evropě je situace komplikovaná eurokrizí - potřeba masových dotací jihu znamená dluhy a nové daně (nebo inflaci) severu. Na konflikt je zaděláno," varuje Tomský.

Vyšlo na euportal.parlamentnilisty.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Populismus?

Dobrý den, proč s návrhem na snížení platu přicházíte až teď před volbami? A jestli vám přijde vysoký, což nerozporuji, zajímalo by mě, co s tak vysokým platem děláte vy? Dáváte třeba část na dobročinné účely, jako to třeba dělal prezident Zeman? A ještě jedna věc, není plýtvání penězi celý chod EU,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: O bezpečnostních aktivech

15:22 Petr Hampl: O bezpečnostních aktivech

Denní glosy Petra Hampla.