Marek Řezanka: Lid, anebo televize?

10.12.2015 13:59 | Zprávy

Je již tradicí České televize, že přijde s velkolepým projektem, kdy předestřené téma slibuje mnohé, ale výsledek zůstane daleko za očekáváním (tedy, pokud ještě někdo nějaké větší očekávání měl).

Marek Řezanka: Lid, anebo televize?
Foto: hns
Popisek: Televize s monoskopem

Dne 23. 2. 2012 se ČT 24 prezentovala od 20:00 diskusním pořadem Planeta Země 2012. Moderování se ujal Václav Moravec. Zvolený tematický blok vyloženě lákal. Mělo se diskutovat zejména o současné krizi, postihující především Evropu a USA, a to z různých úhlů pohledu a v širokém kontextu. Projekt byl velmi ambiciózní a od pohledu zajímavých témat se vyrojila celá řada, namátkou: Kam směřují lidé na planetě Zemi? Čeho má být konec a čeho začátek? 

Během celého pořadu jsme byli uklidněni, že systém nekolabuje a že se na nic zlomového připravovat nemáme. To vše v předvečer chystaného protestu studentů a v době, kdy kauzy Promopro, Drobil či nově Rampula a další spaly poklidným spánkem spravedlivých. Nemluvě o mračnech na mezinárodně politickém poli. Jakákoli alternativa byla zavržena jako něco nemyslitelného a bláhového. 

Vláda lidu, nebo České televize?

Dne 8. 12. 2015 jsme mohli sledovat diskusní pořad na téma Vláda lidu (role moderátora se opět zhostil Václav Moravec). Název zněl pompézně. Zpracování však bylo o poznání horší. Mnohé napoví již složení pozvaných hostů:

Jacques Rupnik – politolog
Martin Hilský – profesor anglické literatury
Petr Pithart – politik a publicista
Jakub Michálek – pražský zastupitel
Vilém Prečan – profesor historie
Petr Kolář – bývalý diplomat

Proč nebyl mezi pozvanými předseda odborových svazů, Josef Středula, aby představil projekt Konec levné práce? Nebo snad máme pocit, že sociální otázka s kvalitou demokracie nesouvisí?

Ať se koukám, jak koukám, chybí mi mezi diskutéry ekonomové. Rozebíráme-li současný systém v České republice, asi by neměla chybět Ilona Švihlíková. Již proto, že by mohla pojednat o participativních rozpočtech jako nástroji ekonomické demokracie. 

Z otázek, které pořad uváděly, přímo čiší, jak velké sousto si ukously: Jaká je budoucnost demokracieJe to ještě pořád vláda liduDá se demokracie vyvážetA jak moc v České republice za uplynulých šestadvacet let zakořenila?

Především otázka: Je to ještě pořád vláda lidu?, zní provokativně, neboť by šlo namítnout, že se ke skutečné vládě lidu zdaleka nepropracovala.

Abychom se ani omylem neubírali tímto směrem, chyběl v pořadu kdokoli, kdo by téma přímé demokracie nejen jako nástroje, ale jako politického i ekonomického systému, rozvedl.

Třetího prosince přitom proběhla v Českých Budějovicích konference na téma: „Demokracie versus Totalita peněz v 21. století.

Publiku, kde mimo jiné seděli pražští studenti politologie, patrně předvedené představení vyhovovalo. Ostatně, nikdo z nich nepoložil účastníkům otázku, která by s nastoleným diskursem polemizovala a nutila je vyjádřit se k zásadním problémům stávajícího systému.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Brandtner: První sněm slovenských svobodných médií

15:31 Petr Brandtner: První sněm slovenských svobodných médií

Minulý týden se sešlo několik desítek zástupců nejdůležitějších slovenských médií, která se označují…