Martin Slaný: Když NE není odpověď

09.04.2016 19:15

Stanovisko Institutu Václava Klause (IVK):

Martin Slaný: Když NE není odpověď
Foto: Hans Štembera
Popisek: Hanspaulský zámeček, sídlo Institutu Václava Klause

Nizozemci ve středečním referendu odmítli dohodu o přidružení Ukrajiny k Evropské unii (k samotnému referendu se vyjadřoval již ve včerejším Stanovisku IVK kolega L. Jakl). Byť se proti dohodě vyslovilo přes 61 procent voličů, již slyšíme hlasy, že výsledek není závazný. Nedlouho po oznámení výsledů referenda předseda Evropské rady Donald Tusk avizoval, že „smlouva bude i nadále předběžně uplatňována“. 

Nejen první reakce evropských politiků na nizozemské referendum ale i zkušenosti z minulosti nám naznačují, že podobně jako v řadě dřívějších unijních záležitostí výsledek nizozemského všelidového hlasování závazný skutečně nebude. Kdykoli totiž v některé zemi Evropské unie vyslovili voliči své jasné NE urychlení a zesílení evropské unifikace, byl jejich hlas téměř vždy bruselskými elitami ignorován. V EU je v těchto případech přijatelná a akceptovatelná jen jedna odpověď. Proto je třeba některé otázky opakovat, až do vynucení správné odpovědi.

Následující tabulka udává přehled referend o zásadních otázkách evropské integrace v jednotlivých členských zemích EU, která skončila proti vůli bruselských centralistů, jakož i to, jak (ne)byl takový výsledek hlasování vzat v potaz.

Poznámka: *)Po čtyřech letech byl přijat formou sice odlišný, ale svou podstatou téměř stejný dokument – Lisabonská smlouva. Výsledek referenda byl tedy ignorován a nový text již k referendu předložen nebyl.

Martin Slaný

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: PV

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Čím mladší uživatel internetu, tím víc trpěl za komunismu

20:30 Čím mladší uživatel internetu, tím víc trpěl za komunismu

Tento webový vtip připomíná dnes základní problém naší doby: totální nezájem o minulost, ignoranci h…