Tento zákon stanovuje pravidla, jak postupovat v případě, že obchodní společnost má více závazků než finančních prostředků k jejich uhrazení, stručně řečeno. Nechci zde popisovat veškeré podmínky vyhlášení konkurzu, chci se věnovat jiné stránce problému.
Na Nadační fond proti korupci se během jeho existence obrátila řada podnikatelů, větších i malých, kteří popisovali různé scénáře zneužití výše uvedeného zákona č. 182/2006 Sb. Rozzlobeně či apaticky líčili, jak jim tzv. insolvenční mafie zničila rozjetou firmu a podnikatelský projekt. Jindy přinesli na stůl popis násilného převzetí společnosti konkurencí za pomoci různých praktik. Šokující příběhy podnikatelů, kterým se ze dne na den náhle změnil svět a hlavně důvěra v právní jistotu. Jak se asi cítí podnikatel, který získá stavební zakázky, uzavře smlouvu, v dobré víře koupí od jiné společnosti výrobní prostředky na splnění svého smluvního závazku. Náhle se dozví, že prodávající společnost se dostala do úpadku a insolvenční správce rozhodl zahrnout do majetkové podstaty i bagry, které on řádně koupil. Nic mu nepomůže, že má v ruce kupní smlouvu a splátkový kalendář. Rozhodnutí insolvenčního správce má za následek, že podnikatel není schopen dostát svých smluvních závazků na stavbě, nabíhají penále, on se však stále snaží přesvědčit správce majetkové podstaty o nesmyslnosti jeho rozhodnutí. Výsledek - jeho společnost se sama ocitá v úpadku, neboť není schopna uhradit vysoké penále vyplývající z uzavřené stavební smlouvy, firma končí, propouští zaměstnance a vyprodává svůj majetek za zlomek tržní ceny. A to vše jen díky tomu, že podnikatel koupil bagry od jiné společnosti.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV