Martin Šorm: Která je ta státní organizace, která kouskuje zakázku pro kartel?

04.05.2015 13:03 | Zprávy

Pondělní glosu chápu jako správný moment pro zamyšlení a odlehčenou formou spravit případné čtenáře názorem svým, se kterým mohou, ale také nemusí souhlasit. Pohledem do kalendáře bylo téma jasné. První máj! Úplně se nabízí trochu nostalgicky zavzpomínat na doby, kdy jsem byl nahnán se svými vrstevníky na Letenskou pláň, a s mávátky jsme vzdávali hold tehdejším mocipánům na tribuně. Zároveň je na místě si připomenout jak vlastně tento u nás poněkud zprofanovaný svátek práce vznikl a že u jeho zrodu byly dělnické manifestace v Chicagu zakončené cíleným výbuchem nálože. Jistě bych do textu zapracoval něco málo slov o probouzení se přírody unavené po náročné zimě a o symbolu lásky, která rezonuje v duších zamilovaných.

Martin Šorm: Která je ta státní organizace, která kouskuje zakázku pro kartel?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Stavba, ilustrační foto

Najednou však zvoní telefon, přímá linka do Nadačního fondu proti korupci. Linka, která se mnohdy stává prvním mostem mezi odvážlivcem, který se chce s námi podělit o šlendriánu se projevující se v jeho okolí.

Na druhé straně telefonní linky slyším příjemný, rozhodný hlas muže středního věku, který se omlouvá, že se nepředstaví, ale že by mi rád popsal, jak funguje systém rozdělování veřejných zakázek ve stavebnictví, konkrétně podlimitních veřejných zakázek na stavební práce.

Nejsem proti, zpozorním, beru do ruky tužku a papír na poznámky a ze sluchátka již padají pádné argumenty o tom, jak státní organizace účelově zadává práce na vozovkách právě formou podlimitních stavebních zakázek, jež nejsou veřejně vyhlašovány, ale oslovují se pouze vybrané firmy. Těchto několik společností si vzájemně vyhovuje, neboť v průběhu roku se každá stane vítězem a to dokonce i v situaci, kdy nedisponuje zařízením, které je potřeba k vyhotovení stavební zakázky. A tak to vypadá, zní dále ze sluchátka, že vzniká kartel dohodnutých společností vyhrávající podlimitní zakázky, které by často ani podlimitními být neměly. Zadavatel (v tomto případě státní příspěvková organizace) rozkouskuje zakázku, která by se mohla řádně soutěžit ve veřejném výběrovém řízení, jehož podmínky musí být dle zákona předem zveřejněny.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Nadační fond proti korupci

Tvrdíte, že Rusko bude mít Krym

Je to podle vás dobře? A měla by se Ukrajina vzdát i další území a přistoupit na podmínky, které ji pro ukončení války diktuje Rusko? A ještě k té vaší poznámce, že EU nebude mít nic. Co by podle vás měla získat? A je podle vás morální se snažit něco vytěžit na pomoci druhým - tedy na tom, že EU Ukr...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Weigl: Studené jaro nabité událostmi

15:44 Jiří Weigl: Studené jaro nabité událostmi

Po několika málo dnech letního počasí kolem prvního máje zavanul do Evropy chlad. Ledoví muži prokáz…