Mirko Raduševič: Američané pochopili po svém význam „Make America Great Again!"

09.11.2016 19:07

„Turbulentní volební kampaň ukázala, že americká demokracie je v některých ohledech lepší v provozuschopném stavu, než se očekávalo. Ať už si člověk myslí o jejich volbách cokoli, voliči se přesunuli k urnám a stát po státu bojují o kontrolu nad politikou organizovanou zájmovými skupinami a oligarchy.“

Mirko Raduševič: Američané pochopili po svém význam „Make America Great Again!"
Foto: repro Fox News
Popisek: Donald Trump, republikánský kandidát na prezidenta USA

Toto je zajímavé tvrzení a ještě zajímavější tím, že jej napsal pro Foreign Affairs známý americký spisovatel a politolog Francis Fukuyama, a to již v červenci tohoto roku. Skutečně se tak stalo, že zvítězila rozhořčená Amerika nad establishmentem, který neví, co by roupama již vymýšlel, zatímco přes čtyřicet milionů Američanů žije z potravinových lístků. Znamená to, že se Američané rozhodli svrhnout dynastii Clintonů.

Abychom byli spravedliví, řekněme ústy Fukuyamy, že ten hněv byl na obě strany: rovněž proti republikánským baronům, kdy „nominační proces nepřátelsky převzal Trump, když využil, že tato strana se zmítá ve vnitřních rozporech.“ Již tehdy v červenci Fukuyama nelibě viděl popření u demokratů Bernieho Sanderse, „který se samozvaně prohlásil za demokratického socialistu s volebními body týkajících se imigrantů nebo stagnujícím mzdám.“ Podle Fukuyamy tak „Američané obou politických křídel povstali ve volbách proti zkorumpovanému jen sobě nahrávajícímu establishmentu a obrátili se k radikálním outsiderům v naději, že ti provedou čistku.“ Američané museli prokouknout Hillary a její vítězství nad Sandersem, který chtěl finanční elitu zbavit síly. Těch voličů, kteří byli pro Sanderse, nebylo málo (odhaduje se kolem 12 milionů) a ti patří mezi zklamané, stejně tak jako další, kterým vadilo, že USA vedou války na Blízkém východě a ožebračují tak zemi. Zklamání zavládlo nad nesplněním slibů Baracka Obamy a země se stále nachází v ekonomické krizi. Američané prozřeli, že oligarchie bere vše a střední třída upadá. Podmínky pro budoucnost na startovní čáře nejsou pro všechny stejné, jak se rádo proklamuje. Tak se stalo, že rovněž konzervativní voliči náhle jsou pro zásahy státu.

Donald Trump oproti očekávání nepřišel s tím, že bude snižovat dávky nebo že se podívá na penzijní systém. Přišel s něčím jiným, a to se zaměřením se na svobodný trh. Zaměřil se proti smlouvám, které navrhovali jak demokraté, tak i republikáni, jako je TTIP a postavil se proti americkým firmám, které hledají levnější pracovní sílu v zahraničí, kam přemisťují své provozy. Poukázal na rozdíl osobní a státní prosperity. Zaútočil tak na kořeny globalizace.

Hillary Clintonová ztratila již v minulosti své hlasy, a to vybočením své demokratické strany doprava, když tento kurz určil její manžel za svého prezidentství. Stalo se, že voliči demokratů se ocitli více vlevo a jak píše Serge Halimi v Le Monde Diplomatic, Američané se přestali bát slova „socialismus“. Vedení amerických demokratů si nechce přiznat, že rozdíly mezi elitou a zbývající populací se zvyšují, a to již dvacet let. Američan Fukuyama hořekuje: „Proč to prozření voličů jen tak dlouho trvalo“, přesto však oslavuje americký politický systém, když píše: „Politický systém USA je méně zkostnatělý a méně v područí zazobaných elit, než se dalo předpokládat.“

Čtěme dále jeho červencovou předpověď toho, co nyní nastalo: „Elity jsou v šoku ze svého samolibého uspokojení a jsou v šoku, že nastal čas pro funkční řešení problémů, které nelze již popírat ani ignorovat.“ A dále: „Americká demokracie konečně po několika desítkách let zareagovala na vzestup nerovnosti a ekonomické stagnace, s čímž má většina populace zkušenost. Společenská třída je nyní zpátky v srdci americké politiky. Má větší sílu než jiné rozpory rasové, etnické, sexuální orientace, geografické, které ovládaly diskurz v nedávných volbách.“

Dodejme, že se bude muset probudit také mediální mainstream, kterému již nikdo nevěří, a to obzvláště potom, kdy dopředu oslavoval vítězství Clinotonové a kladl větší důraz právě na jiná témata než např., že dělnické příjmy klesaly v průběhu poslední generace, a to nejvíce dramaticky pro bělochy se středoškolským a nižším vzděláním. Pro tuto skupinu se Trumpův slogan „Make America Great Again!" stal významným.

Pozor. Hlavně si nyní musí dát pozor možný vítěz Donald Trump, a to na své vlastní heslo. Američané si slogan vysvětlili po svém a jdou do toho. Americká společnost trpí patologií, projevující se po všech stránkách, ať je to nezaměstnanost, drogy nebo neúplné rodiny. Nebude-li nový prezident schopen toto řešit, je možná ještě větší radikalizace Američanů, kteří jsou ochotní a mluví o tom, že vyjdou do ulic dožadovat se nápravy.

Další jasnovidci Trumpa

Ke shora napsanému podívejme se dodatečně na jednu bizarní skutečnost. Obdivuhodnými jasnovidci prezidentství Trumpa se stali tvůrci animovaného seriálu Simpsonovi. Ti již v březnu roku 2000 v jedné scénce představili Donalda Trumpa jako prezidenta USA. Byl prezidentem před prezidentkou Lisou (zde je rovněž předpověď oné správné prezidentky - straight female) a Trump dotáhl USA na mizinu a to jen proto, aby se ukázalo, jak Lisa je výborná. Letos v březnu k tomu scenárista Dan Greaney pro Hollywood Reporter uvedl: „Bylo to již tehdy pro USA varování. Zdálo se mi to být logickým sledem, že jde o poslední moment před pádem na dno. Souvisí to s vizí Ameriky, která se už zbláznila.“ Navíc dnes již producent Greaney říká, že si ani nemyslel, že se o tomto bude diskutovat a dodává: „Simpsonovi vždy přesahují kulturu - satiru… Trump je tou výzvou.“

Vyšlo v rámci mediální spolupráce s Literárními novinami.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Jak můžete někoho obvinit bez důkazů?

Vaše vláda nálepkuje dost často, vy hlavně a chcete bojovat proti dezinformacím, ale jdete podle vás příkladem? Je podle vás v pořádku, že někoho obviníte a pak nejste schopný u soudu říci, na základě čeho a svá obvinění doložit? A omluvíte se SPD nebo se odvoláte? https://www.parlamentnilisty.cz/p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 351. díl. Coriolanus

20:28 Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 351. díl. Coriolanus

Ve vaší blízkosti, pánové, by mi mohl změknout mozek... Petr Žantovský našel zdroj pro poetické zhod…