Miroslav Novák: S deflací již přes rok a půl neúspěšně bojuje náš severní soused

09.03.2016 21:18

Velmi nízký růst inflace však není jen českou specialitou, ale má celoevropský rozměr. Růst spotřebitelských cen v eurozóně byl v únoru záporný a s deflací již přes rok a půl neúspěšně bojuje náš severní soused, Polsko.

Miroslav Novák: S deflací již přes rok a půl neúspěšně bojuje náš severní soused
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Spotřebitelské ceny vzrostly v únoru oproti lednu o 0,1 %. V meziročním srovnání růst cen činil 0,5 %.  Inflace tak zůstává pod 1 % i na začátku letošního roku a v nejbližších měsících je nepravděpodobné, že by mělo dojít k jejímu rychlejšímu růstu.

K meziměsíčnímu růstu cen v únoru přispěly především dražší dovolené. Zlepšování situace na pracovním trhu se tak odráží i ve vyšší ochotě spotřebitelů utrácet za služby. Oproti lednu zdražily i potraviny. To se týkalo například zeleniny či čokoládových výrobků. Naopak pokračoval pokles cen mléčných výrobků. V únoru dále zlevňovaly pohonné hmoty.

V meziročním srovnání táhnou inflaci směrem vzhůru především dražší služby (rekreace a kultura), alkohol, tabák a energie. Oproti tomu jsme svědky pokračujícího poklesu cen pohonných hmot a potravin, což jsou primární důvody toho, proč se růst cen i zkraje letošního roku pohybuje jen těsně nad nulou.

Velmi nízký růst inflace však není jen českou specialitou, ale má celoevropský rozměr. Růst spotřebitelských cen v eurozóně byl v únoru záporný a s deflací již přes rok a půl neúspěšně bojuje náš severní soused – Polsko.

Nízká inflace Česko jen tak neopustí. Meziroční růst cen se bude i nadále pohybovat pod 1 % a výrazněji nad 1 % zamíří pravděpodobně až ve druhé polovině letošního roku. Dvouprocentní inflace se pravděpodobně nedočkáme dříve než v roce 2017.

Auto je analytik finanční společnosti.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ladislav Jakl: Evropská unie - léčba otevřených ran solí

15:49 Ladislav Jakl: Evropská unie - léčba otevřených ran solí

Denní glosa Ladislava Jakla