NFPK: Chapadla justiční chobotnice v České republice a jejich dosah

16.07.2015 11:16 | Zprávy

Nadační fond proti korupci dnes zveřejnil v pořadí druhé prázdninové čtení „k vodě“, jež se tentokrát týká klientelismu a nepravostí v české justici. Na případech, pokrývajících období posledních patnácti let, jsou ilustrovány snahy nejen politiků a lobbistů ovlivňovat chod české justice a současně ochota některých vysoce postavených soudních funkcionářů, soudců či státních zástupců takovým snahám vyhovět. Stručně jsou zmíněny i současné problémy v insolvenčních řízeních.

NFPK: Chapadla justiční chobotnice v České republice a jejich dosah
Foto: nfpk.cz
Popisek: Chapadla justiční chobotnice

Publikace obsahuje čtyři kapitoly nazvané Pavel Němec – mladý muž s vlivem, Jaroslav Bureš – od taláru k politice a zpět, Jan Sváček – justiční funkcionář s kontakty, Pavel Kučera – soudce, který ztratil soudnost. Ve dvou přílohách čtenář nalezne stručný popis podstaty současného problému zmanipulovaných insolvenčních řízení a chronologii kauzy konkurzní mafie kolem soudce Jiřího Berky, již je také stručně věnován úvod textu.

Čtenář si může připomenout působení Pavla Němce ve funkci ministra spravedlnosti z doby před deseti lety (např. jeho úpornou snahu o zamezení místního odsouzení katarského prince) či jeho podíl na rozmachu kolosálního exekutorského byznysu (z něhož bude také Němec profitovat). Připomenuta je také jeho účast na ovlivňování trestního stíhání někdejšího místopředsedy Topolánkovy vlády (kauza tzv. justiční mafie). Na několika konkrétních případech veřejných zakázek je ilustrována úzká spolupráce Němcovy advokátní kanceláře s ministerstvy, na kterých Němec dříve působil, uvedeny jsou i částky za roky 2009 až 2014, jež tato advokátní kancelář fakturovala řadě státním či veřejným institucím.

Druhá kapitola je věnována působení Jaroslava Bureše – původně soudce, pak soudního funkcionáře, později ministra spravedlnosti, kandidáta na prezidenta republiky, člena vlády, prezidentem Klausem neúspěšně jmenovaného místopředsedy Nejvyššího soudu, později místopředsedy Vrchního soudu v Praze a od ledna 2013 předsedy Vrchního soudu v Praze. Zmíněny jsou jeho snahy o podřízení justice politické moci, úzké vazby na prezidenta Klause, kontakty na nejrůznější lobbisty (Martin Ulčák), jeho původní podpora insolvenčního zákona. Zmíněna je také role „Burešova“ Vrchního soudu v kauze, v níž tisícovka lidí přišla o přibližně miliardu korun.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tvrdíte, že Rusko bude mít Krym

Je to podle vás dobře? A měla by se Ukrajina vzdát i další území a přistoupit na podmínky, které ji pro ukončení války diktuje Rusko? A ještě k té vaší poznámce, že EU nebude mít nic. Co by podle vás měla získat? A je podle vás morální se snažit něco vytěžit na pomoci druhým - tedy na tom, že EU Ukr...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Blažkovi a Fialovi sirotci

9:44 Zdeněk Jemelík: Blažkovi a Fialovi sirotci

Trvalé zvyšování životních nákladů, jemuž Fialova asociální vláda neumí zabránit, je přirozeným podh…