Nadační fond proti korupci: Amnestie Václava Klause počtvrté

28.10.2016 7:30

Nadační fond proti korupci zveřejňuje čtvrtou část elaborátu obsahujícího základní údaje a citace z usnesení vybraných soudů a státních zastupitelství, týkajících se aplikace článku II amnestie Václava Klause z roku 2013. V této části přinášíme usnesení krajského státního zastupitelství a soudu v Plzni a v Ústí nad Labem.

Nadační fond proti korupci: Amnestie Václava Klause počtvrté
Foto: nfpk.cz
Popisek: Nadační fond proti korupci

Trestná činnost stíhaných (a amnestovaných) osob opět pokrývá „klasické“ činy včetně podvodu, zkrácení daně a podobné povinné platby, padělání a pozměňování veřejné listiny, podplácení, přijímání úplatku, zneužívání pravomoci veřejného činitele, poškozování věřitele nebo porušování povinnosti při správě cizího majetku. Vedle toho lze nalézt i „vzácnější“ činy, jakými jsou nedovolená výroba a držení omamných a psychotropních látek a jedů nebo porušování předpisů o zahraničním obchodu s vojenským materiálem. Způsobená finanční škoda z uvedených usnesení činí přes 2,2 miliardy korun, k další škodě ve výši skoro 1,3 miliardy již nedošlo.

Vedle vyvádění majetků z obchodních společností do spřízněných firem nebo dovozu ethylalkoholu či automobilů a neodvádění cla či DPH se v usnesení lze dočíst také o detailech pašování drog do Velké Británie. Co dělat, když se celá zásilka nevejde do palivové nádrže automobilu nebo jak zajistit, aby osádka vozidla působila nenápadně (osádku musí tvořit muž, žena a malé dítě). Zatímco britští příjemci zásilky drog byli později v Británii odsouzeni na deset let vězení, u nás bylo stíhání „vývozců“ drog do Británie na základě amnestie zastaveno. Jiný kraj, jiný mrav…    

V usneseních lze nalézt i „podnikatele“, kteří bez příslušných povolení vyjednávali a realizovali obchody se zbrojním materiálem včetně šesti letounů typu MIG 21 nebo protiraketového komplexu. Vydělat se dalo i na důvěřivosti lidí (to lze ostatně vždy) – podvodníci slibovali lidem zprostředkování práce na ropných plošinách ve Venezuele, vybírali od nich „vratné“ zálohy ve výši 10 tisíc korun, načež nešťastní důvěřivci neviděli ani ropnou plošinu, ani svoji zálohu. I stíhání těchto pachatelů bylo amnestií zastaveno. V usnesení opět zaujme vzájemný ping-pong mezi nalézacími a odvolacími soudy, přičemž svoje výrazné „dupnutí“ zanechal i Nejvyšší soud.    

Připomeňme, že ze získaných usnesení krajských a vrchních soudů a státních zastupitelství za celou republiku plyne, že osoby, jejichž stíhání bylo zastaveno, měly způsobit celkovou škodu ve výši nejméně 18,6 miliard korun, k další škodě ve výši nejméně 3,4 miliardy korun již nedošlo. Poškodit měly přes 90 tisíc fyzických a stovky právnických osob.

Dodejme nakonec, že správní rada Nadačního fondu rozhodla o zveřejnění plných jmen stíhaných a amnestovaných osob, pakliže je bylo možné dodatečně zjistit.    

Nadační fond proti korupci je zcela nezávislá iniciativa lidí, kteří zásadně nesouhlasí s vysokou mírou korupce ve státní správě. Naším cílem je mimo jiné podpora a odhalování korupční činnosti ve veřejné správě a podpora projektů odhalujících korupci.

Přílohy - Usnesení o zastavení trestního stíhání na základě čl. II rozhodnutí prezidenta republiky Václava Klause o amnestii ze dne 1. 1. 2013:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Velké sny a prázdná kapsa

15:52 Zbyněk Fiala: Velké sny a prázdná kapsa

Končící Evropská komise zkouší ještě udat strategii pro příští volební období, s nejasnými návrhy, n…